Zamknij

CBOS: Ponad połowa Polaków ma problem z wagą

08.08.2019 16:37
Polacy i nadwaga
fot. East News

Ponad połowa Polaków walczy na co dzień ze zbyt dużą wagą – wynika z lipcowego badania CBOS. Co trzeci z rodaków ma problem z nadwagą, a co piąty z otyłością.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

CBOS badał Polaków na podstawie wskaźnika BMI (Body Mass Index). Obliczany jest przez podzielenie masy ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażonego w metrach.

Z analiz wynika, że problem nadmiernych kilogramów wiąże się przede wszystkim z płcią i z wiekiem. Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Zwiększa się też wraz z wiekiem. Wśród mężczyzn nadwaga zaczyna przeważać nad prawidłową wagą w grupie wiekowej 25-34 lata, a u kobiet jest to po 45-tym, a w sposób znaczący po 55-tym roku życia.

Zobacz także

Wskaźnik masy ciała jest powiązany z samooceną zdrowia. Zadowoleni są w większości Polacy z wagą prawidłową (82 proc.). Najbardziej niezadowolone ze swojego wyglądu są osoby z otyłością (59 proc.).

Badanie nie odzwierciedla mody na stosowanie diety. Przyznaje się do niej zaledwie co dziesiąty badany spośród osób z wagą prawidłową (10 proc.) i co czternasty badany z nadwagą (7 proc.). Największy odsetek będących na diecie jest wśród otyłych (14 proc.).

RadioZET.pl/PAP