Zamknij

CBOS: 70 proc. Polaków korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu

19.07.2019 16:04
CBOS: 70 proc. Polaków korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polacy regularne korzystają z dobrodziejstw internetu. Siedmiu na dziesięciu dorosłych czyni to przynajmniej raz w tygodniu – dowodzi najnowsze badania CBOS. O obecności w sieci i jej częstotliwości decyduje głównie wiek, w dalszej kolejności wykształcenie.

Polacy spędzają w sieci średnio 13 godzin tygodniowo. Z internetu korzysta 70 proc. dorosłych, a więc ponad połowa Polaków ogółem.

Wiek ma znaczenie. Ale już ponad połowa 60-latków jest w sieci

Raport CBOS dowodzi, że w sieci jest niemal każdy z przedziału 18-24 i 25-34 lat, „ogromna większość” z przedziału 35-44 lat, a także trzy czwarte osób mających od 45 do 54 lat. Z wiekiem spada odsetek Polaków z regularnym dostępem do sieci. Dla Polaków do 64 roku życia jest to już nieco ponad połowa. Offline pozostaje trzy czwarte najstarszych, tj. w wieku 65 lat i więcej.

CBOS wziął pod uwagę w badaniu również kryterium wykształcenia. Osoby z wykształceniem podstawowym najrzadziej korzystają z sieci. Wynika to z tego, że spory odsetek tej grupy stanowią rolnicy i robotnicy niewykwalifikowani, którzy nie mają kompetencji cyfrowych, a często i środków na zakup komputera z usługą internetu. CBOS podał, że 99 proc. użytkowników internetu łączy się z siecią w domu. Połowa podłącza się ze szkoły lub pracy, a tylko 1 proc. w kawiarenkach internetowych.

Zobacz także

Mobilny internet to dziś codzienność „w zasadzie wszystkich” internautów poniżej 35 roku życia. Wysoki wskaźnik utrzymuje się jednak i wśród starszych grup.

Zakupy i pobieranie

W ostatnim roku wzrosło zainteresowanie zakupami i sprzedażą rzeczy online. Przez internet towar zakupiło 57 proc. Polaków. Niespełna 30 proc. wykorzystało sieć do sprzedaży produktu.

W sieci kupują głównie młodzi użytkownicy do 34 roku życia (65 proc.), z wyższym wykształceniem (65 proc.), z dochodami pow. 2,5 tys. zł (też 65 proc.). Najniższe wskazania dotyczą osób po 55 roku życia, z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym.

Zobacz także

Spada natomiast wskaźnik pobrań plików. Darmowe programy, muzykę czy filmy pobiera co czwarty internauta. CBOS tłumaczy, że spadek spowodowany jest lepszym dostępem do materiałów w materiałów w formie strumieniowej.

Informacja

Internet jest też kompletną bazą informacyjną. CBOS informuje, że prasę internetową i portale czytało przed miesiącem siedmiu na dziesięciu użytkowników sieci (70 proc. ). To oznacza, że po informację sięga co drugi dorosły Polak (48 proc.)

Wśród nich dominują ci z wyższym wykształceniem (83 proc. ). Ponad połowa obecnych w sieci ogląda online telewizję, filmy, seriale lub inne materiały wideo.

RadioZET.pl/PAP