Zamknij

Polacy tolerują homoseksualizm. Ale nie chcą małżeństw jednej płci

11.07.2019 16:54
Polacy tolerują homoseksualizm. Ale nie chcą małżeństw jednej płci
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER

Polacy tolerują homoseksualizm, ale już niekoniecznie legalizację małżeństw osób tej samej płci, o adopcji dzieci przez takowe nie wspominając. Badania w kwestii praw LGBT, budzącej wielkie emocje i podziały, przeprowadziło Centrum Badania Opinii Społecznej.

CBOS analizował wskaźnik tolerancji dla homoseksualizmu wiosną tego roku. Sprawa zyskała wydźwięk medialny, głównie za sprawę podpisania przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego tzw. Karty LGBT+. Prawica i środowiska skupione wokół władzy ostro krytykowały tę inicjatywę.

Opublikowany dziś raport CBOS dowodzi, że w Polsce wyhamował „wzrost aprobaty dla praw osób homoseksualnych”.

Tolerancja dla LGBT – TAK. Małżeństwa jednej płci i adopcja dzieci – NIE

Czytamy, że zgodę na małżeństwa jednopłciowe popiera 29 proc. badanych Polaków. Na publiczne afiszowanie się z uczuciami osób tej samej płci godzi się 28 proc. pytanych. Zaledwie co 11 ankietowany (9 proc.) pozwoliłby parze LGBT na adopcję dzieci.

Zobacz także

W ogólnym przekonaniu większość Polaków widzi homoseksualizm jako odstępstwo, które należy tolerować (54 proc.). Odmiennego zdania było w tym roku 24 proc. badanych.

Na opinię wpływ ma osobista znajomość z gejem lub lesbijką. Co trzeci badanych (36 proc.) przyznał się do takiej znajomości. Wskaźnik rośnie z każdym rokiem, co może oznaczać, że społeczeństwo oswaja się z homoseksualistami. Zrównania w prawie wciąż jednak nie chcemy.

Wyborcy PiS: homoseksualizm to dewiacja. Wyborcy PO: odstępstwo, ale tolerowane

CBOS analizował wypowiedzi również pod kątem poparcia politycznego. Nie ma zaskoczenia – wyborcy PiS znacznie częściej twierdzą, że homoseksualizm jest dewiacją, dla której nie ma tolerancji  (38 proc.). Wśród wyborców PO podobne zdanie ma tylko 9 proc. pytanych. W tej grupie dominuje przekonanie, że jest to odstępstwo od normy, ale należy go tolerować (63 proc.)

Zobacz także

Badanie prowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) w kwietniu tego roku, na próbie 1064 dorosłych Polaków.

RadioZET.pl/PAP

C