CBOS: najbardziej lubimy Czechów i Włochów. Na dole rankingu: Romowie i Arabowie

Redakcja
12.03.2018 23:43
CBOS: najbardziej lubimy Czechów i Włochów. Na dole rankingu: Romowie i Arabowie
fot. Shutterstock

CBOS przebadał które nacje Polacy lubią najbardziej, a których woleliby unikać. Okazało się, że najbardziej lubimy Czechów i Włochów, a najmniej Romów i Arabów.

Z badania CBOS wynika, że najbardziej lubimy Czechów, Włochów, Amerykanów, Anglików, Słowaków oraz Węgrów. Deklaruje to ponad dwie piąte ankietowanych (od 42 proc. do 44 proc.).

Nie lubimy Rosjan i Serbów?

Najmniejszą sympatią darzymy Arabów, Romów, Rosjan i Serbów. Co ciekawe, tylko 21 proc. ankietowanych zaznaczyło, że lubi Wietnamczyków. Tyle samo, co Białorusinów.

Pogorszenie nastawienia

Zastanawiający jest fakt, że w stosunku do identycznych zeszłorocznych badań, roku odnotowano pogorszenie nastawienia do praktycznie wszystkich nacji uwzględnionych w sondażu. Aktualne nastawienie Polaków do Ukraińców i Niemców jest najgorsze od około 10 lat.

Nie tylko u nas takie wyniki

Na tle europejskich krajów nie wypadamy jednak szczególnie źle, bowiem np. w Wielkiej Brytanii już w 2014 r. tylko dwie nacje cieszyły się sympatią 40 proc. ankietowanych. Najmniej lubiane narodowości przez Brytyjczyków to Rosjanie i obywatele Korei Północnej – podaje Telegraph.

RadioZET.pl/CBOS/strz