Zamknij

CBOS sprawdził, ile Polacy potrzebują pieniędzy, aby przeżyć miesiąc. Wyniki są zaskakujące

Redakcja
11.06.2018 22:39
Praca
fot. Archiwum RadioZET.pl

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badania, aby sprawdzić, ile pieniędzy potrzebują Polacy, aby przeżyć miesiąc w swoim kraju. Wyszło, że na zapewnienie „podstawowych potrzeb” wystarczy 1467 złotych miesięcznie.

CBOS zbadało, jaki dochód netto („na rękę”) na osobę wystarcza Polakom na zaspokojenie podstawowych potrzeb, jaki umożliwia życie na średnim poziomie, a jaki pozwala na dostatnie życie. Według badań na zaspokojenie podstawowych potrzeb wystarcza 1467 złotych.

Zarobki w Polsce

Na przeżycie miesiąca na średnim poziomie potrzeba już 2317 złotych (mediana 2000 zł), a dobrej jakości życie w dostatku można mieć, zarabiając netto 3605 złotych (mediana 2500 zł). – Według danych GUS-u przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł w 2017 roku 1598 zł, czyli sytuuje się między dochodem pozwalającym na zaspokojenie jedynie podstawowych potrzeb a dochodem umożliwiającym życie na średnim poziomie. Generalnie można zauważyć, że im wyższy poziom zaspokojenia potrzeb omawiali respondenci, tym większa była rozpiętość podawanych przez nich dochodów (rozstęp) oraz ich rozproszenie (odchylenie standardowe) – pisze w swoim opracowaniu Małgorzata Omyła-Rudzka.

Aspiracje zawodowe Polaków

W badaniu sprawdzono również aspiracje dochodowe w wybranych typach gospodarstw domowych. Jednoosobowe gospodarstwa zadeklarowały, że podstawowe potrzeby zapewnia dochód w wysokości 2000 złotych. Średni poziom to już dwa razy więcej – 4000 zł. Omyła-Rudzka zaznacza, że w ostatnich latach oczekiwane przez Polaków zarobki gwałtownie wzrosły.

RadioZET.pl/Bankier.pl/strz