Zamknij

CPŚP rozbiło gang przemycający narkotyki z Holandii do Polski

Redakcja
24.10.2018 08:39
CPŚP rozbiło gang przemycający narkotyki z Holandii do Polski
fot. CBŚP

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 6 osób, które miały należeć do gangu przemycającego narkotyki z Holandii do Polski. Według śledczych przestępcy mogli przywieźć ponad tonę różnych substancji, m.in. marihuanę, kokainę czy ecstasy.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował PAP w środę st. sierż. Paweł Żukiewicz z CBŚP, zatrzymania są wynikiem wielomiesięcznego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy z Wrocławia i tamtejszy wydział Prokuratury Krajowej.

– Ustaliliśmy, kto należy do tej grupy, i zatrzymaliśmy kilku jej członków. Zajmowali się oni przemytem narkotyków z Holandii na szeroką skalę. Narkotyki trafiały do Polski i były przez podejrzanych rozprowadzane – powiedział Żukiewicz. Wśród środków odurzających wymienił marihuanę, kokainę, amfetaminę czy ecstasy.

Zobacz także

Wszystkich sześciu podejrzanych policjanci zatrzymali jednocześnie. W Jędrzychowicach, tuż po przekroczeniu granicy, wpadł kurier przewożący 10 litrów pochodzącej z Holandii płynnej amfetaminy. Według CBŚP mogłoby z tego powstać 15 tysięcy działek.

W tym samym czasie w kilku miejscowościach na Dolnym Śląsku zatrzymano kolejne osoby. Żukiewicz podkreśla, że policjanci ustalili też adres magazynów, w których przechowywano narkotyki. – Szacunkowa wartość zabezpieczonych substancji to ponad pół miliona złotych – powiedział Żukiewicz.

W trakcie działań CBŚP oprócz narkotyków zabezpieczono także gotówkę, pojazdy i biżuterię o wartości ponad ćwierć miliona złotych.

Według organów ścigania grupa mogła przemycić i wprowadzić na polski rynek tonę marihuany, 10 kg kokainy, 50 kg amfetaminy, 5 kg MDMA, 50 kg metamfetaminy i sto tysięcy sztuk tabletek ecstasy.

Zobacz także

Podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu narkotyków i wprowadzania ich do obrotu. Wobec pięciu osób prokurator skierował do sądu wnioski o areszt i zostały one uwzględnione. Jedna osoba będzie odpowiadać z wolności. Członkom gangu grozi do 15 lat więzienia.

RadioZET.pl/PAP/BM