Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Urządzenia wybuchowe, broń palna i amunicja. Śledczy zatrzymali 35 osób

07.12.2018 10:27
xxx wiadomosci

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 35 osób, które przez internet nielegalnie sprzedawały fajerwerki o „wysokim stopniu zagrożenia dla życia”. Przestępcy mieli ukryte około 80 ton materiałów wybuchowych wartych ponad pięć milionów euro. Trafiały m.in. do Niemiec.

Urządzenia wybuchowe, broń palna i amunicja. Śledczy zatrzymali 35 osób fot. East News

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Jak podała w piątek rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz, na trop zorganizowanej grupy przestępczej, która przez internet nielegalnie sprzedawała fajerwerki, wpadli łódzcy funkcjonariusze CBŚP.

Nielegalna sprzedaż fajerwerków o wysokim stopniu zagrożenia

– Wszystko wskazuje na to, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej obracali wyrobami pirotechnicznymi klas F4,T2 i P2, którymi obrót oraz posiadanie ich bez koncesji jest zabroniony – podała komisarz Jurkiewicz. Wymienione materiały wybuchowe to wyroby pirotechniczne „widowiskowe” oraz „teatralne”, charakteryzujące się „wysokim stopniem zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi”, przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego.

Policjanci ustalili, że przestępcy sprzedawali fajerwerki za pośrednictwem internetu „pod przykrywką legalnej działalności handlu wyrobami pirotechnicznymi”. Nielegalna część towaru była opatrzona geoblokadami i widoczna tylko dla zagranicznych klientów. Funkcjonariusze przejęli około dwustu paczek wysłanych m.in. do Niemiec i Holandii. W środku było ponad 500 kg materiałów wybuchowych. O podejrzeniach zostały powiadomione zagraniczne służby. Działania prowadzone były przy wsparciu funkcjonariuszy z Europolu oraz Eurojustu.

Do zatrzymania 34 osób doszło na terenie województw mazowieckiego, śląskiego i łódzkiego. Oprócz tego jedna osoba została zatrzymana na terenie Niemiec i tam usłyszała zarzuty. W akcję zaangażowanych było ponad 350 policjantów z CBŚP, antyterrorystów z Radomia, antyterrorystów z Komendy Głównej Policji, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, laboratoriów kryminalistycznych z różnych województw oraz funkcjonariuszy z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego, który prowadzi czynności w sprawie prania pieniędzy i oszustw podatkowych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi łódzki wydział Prokuratury Krajowej. Tam zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty.

Urządzenia wybuchowe, broń palna, amunicja

– 27 osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna o kierowanie nią. Podejrzanym przedstawiono także zarzuty m.in. prania pieniędzy, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, oszustw podatkowych, sprzedaży materiałów wybuchowych bez koncesji, obrót materiałami wybuchowymi – wymienił prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego PK. Dziewięć osób trafiło do aresztów, 17 zostało objętych policyjnym dozorem.

CBŚP zlikwidowało na terenie kraju pięć magazynów, w których przestępcy przechowywali około 80 ton nielegalnych materiałów wybuchowych, o wartości około 5 milionów euro. Z ustaleń śledczych wynika, że pieniądze ze sprzedaży fajerwerków były inwestowane w luksusowe samochody i nieruchomości.

W ostatnich dniach działania przeprowadzono także na terenie Niemiec. Przeszukano tam już ponad 50 domów i zatrzymano osoby podejrzane o zamawianie nielegalnych materiałów pirotechnicznych w polskich sklepach internetowych.

– Oprócz dużej ilości pirotechniki zabezpieczono także improwizowane urządzenia wybuchowe, broń palną oraz amunicję. W jednym przypadku trzeba było ewakuować kilka domów, żeby bezpiecznie usunąć te materiały – podała komisarz Jurkiewicz.

Śledczy ustalają, w jakim celu obcokrajowcy zamawiali niebezpieczne fajerwerki.

RadioZET/PAP/JZ

Oceń