Zarobili ponad 150 tys. na prostytucji i "zatrudniali" 50 kobiet. Zatrzymało ich CBŚP [WIDEO]

Redakcja
28.02.2017 07:48
Akcja CBŚP
fot. CBSP

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 10 osób, w tym lidera zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzanych m.in. o sutenerstwo. Policjanci przeszukali mieszkania na terenie woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, w których znajdowały się agencje towarzyskie.

Z policyjnych ustaleń wynika, że cztery osoby zatrzymane na Warmii i Mazurach trudniły się sutenerstwem i kuplerstwem, tj. ułatwianiem innej osobie uprawiania nierządu. W zamian za udostępnianie mieszkania, zamieszczanie ogłoszeń na internetowych portalach erotycznych czy dowóz do klienta przestępcy otrzymywali prowizje. Według ustaleń CBŚP, sutenerzy wzbogacili się na tym procederze o ponad 150 tys. zł.

Zagłosuj

Czy prostytucja powinna być karalna?

Liczba głosów:

- Wśród zatrzymanych jest jedna kobieta. Na przestępczą drogę weszła po tym, gdy sama stała się ofiarą. Kiedy w przeszłości znalazła się w trudnej sytuacji, jeden z członków grupy zaoferował jej dach nad głową w zamian za usługi seksualne. Doświadczenie to nie przeszkodziło jej w wykorzystywaniu innych kobiet. Teraz jej dawny "opiekun" odpowie również za tamto przestępstwo - powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

akcja cbsp 2

Podczas przeszukań lokali, w których oferowane były usługi towarzyskie, policjanci zabezpieczyli m.in. pistolet hukowy, kamizelkę taktyczną, fałszywe dokumenty i marihuanę. Jak poinformowało CBŚP, zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z czerpaniem korzyści z cudzego nierządu, za co grozi do 5 lat więzienia. Wobec zatrzymanych Prokurator Okręgowy w Suwałkach zastosował dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.

W tym samym czasie funkcjonariusze zatrzymali w Trójmieście czterech mężczyzn i dwie kobiety -– mieszkańców Gdańska i Sopotu. Z ustaleń CBŚP wynika, że byli członkami, działającej od 2011 roku w tym mieście, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się sutenerstwem.

- Na rzecz gangsterów "pracowało" przynajmniej 50 kobiet. Sutenerzy udostępniali prostytutkom lokale i zamieszczali ogłoszenia na portalach erotycznych. W zamian za to otrzymywali 50 proc. zarobionych pieniędzy. Z prostytucji kobiet podejrzani osiągnęli minimum 240 tys. zł nielegalnego dochodu. Funkcjonowały tzw. telefonistki, które odbierały telefony od klientów i kierowały ich pod adres, gdzie miała zostać wykonana usługa. W procederze działali również kierowcy-ochroniarze. Ich zadaniem było zawiezienie prostytutki pod wskazany adres i odbiór pieniędzy za zamówioną usługę - powiedziała Hamelusz.

Liderem grupy był 27-letni Tomasz D. ps. "Dworas", który wydawał polecenia i nadzorował całokształt działalności.

akcja cbsp 3

- W razie nieposłuszeństwa i prób odmowy wykonywania usług seksualnych, "ochroniarze" dyscyplinowali kobiety, także używając przemocy -– wyjaśnił z kolei prokurator Mariusz Marciniak z Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, który to wydział prowadzi śledztwo w sprawie.

Prokuratorzy przedstawili zatrzymanym zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej i czerpania korzyści z nierządu. "Dworas" usłyszał także zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Decyzją sądu 27-latek i jeden z członków grupy zostali aresztowani. Zatrzymanym grozi do 5 lat więzienia, liderowi grupy - nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

To kolejna akcja CBŚP związana z zorganizowanym nierządem. Kilka miesięcy temu rozbito warszawski gang specjalizujący się w werbowaniu i zmuszaniu do prostytucji kobiet m.in. z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Zatrzymano 8 osób, w tym szefową grupy Karolinę P. pseudonim Czekolinda. Kilka tygodni temu w Gdańsku policjanci zatrzymali trzy osoby w związku z podejrzeniami o sutenerstwo. Cała trójka usłyszała już zarzuty o czerpanie korzyści z nierządu. Po trwających ponad rok działaniach operacyjnych zatrzymano 3 osoby - dwóch Bułgarów w wieku 34 i 39 lat oraz 35-letnią Polkę. 

RadioZET.pl/PAP/MaAl