Zamknij

CBŚP rozbiło grupę „Ziela”. Członkowie są podejrzani o przestępstwa narkotykowe i akcyzowe

Redakcja
10.12.2018 09:08
CBŚP rozbiło grupę „Ziela”. Członkowie są podejrzani o przestępstwa narkotykowe i akcyzowe
fot. EastNews

Niemal 200 funkcjonariuszy zaangażowano w zatrzymanie 13 osób z tzw. grupy „Ziela”, której członkowie są podejrzani o przestępstwa narkotykowe i akcyzowe. Według prokuratury to zorganizowana grupa przestępcza, która naraziła Skarb Państwa na stratę około 42 mln zł.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Działania prowadziło CBŚP wspólnie z poznańską Prokuraturą Krajową, zabezpieczając m.in. anaboliki, papierosy bez polskich znaków akcyzy, krajankę tytoniową, a także odzyskując samochód poszukiwany w Niemczech. W akcji brało udział prawie 200 funkcjonariuszy CBŚP, SG, KAS i SPAP KWP w Gorzowie Wlkp. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 300 tys. zł w gotówce.

Zobacz także

Śledztwo w tej sprawie trwało wiele miesięcy. Według prokuratury grupa miała działać w latach 2015–2016 w woj. lubuskim, a jej członkowie mogli sprzedawać kokainę, marihuanę i amfetaminę. Według wstępnych ustaleń członkowie grupy mieli kupować także poza Polską wyroby akcyzowe i zajmować się handlem alkoholem. Według śledczych w tym okresie grupa mogła wprowadzić na rynek wyroby akcyzowe w postaci alkoholu, papierosów i tytoniu do palenia, co mogło spowodować straty dla Skarbu Państwa na około 42 mln złotych.

Zobacz także

W poznańskim oddziale prokuratury jeden z zatrzymanych o pseudonimie „Zielu” usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz zarzuty dotyczące przestępstw narkotykowych. Pozostałym zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, obrotu znaczną ilością środków odurzających oraz popełnienia przestępstw skarbowych.

RadioZET.pl/PAP/BM