CBŚP zatrzymało pięciu mężczyzn zajmujących się praniem pieniędzy

Redakcja
13.03.2017 07:32
CBŚP zatrzymało pięciu mężczyzn zajmujących się praniem pieniędzy
fot. Archiwum Radia ZET

Pięciu mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego, członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy "wyprali" od 1,5 do 6,5 mln zł pochodzących z nielegalnej sprzedaży sterydów zatrzymali policjanci olsztyńskiego Centralnego Biura Śledczego Policji - poinformowało CBŚP.

Anaboliki były wysyłane do Ameryki Północnej, a pieniądze pochodzące z tego przestępstwa były legalizowane w Polsce.

Zagłosuj

Jak oceniasz działania polskich śledczych?

Liczba głosów:

Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz zarzuty prania pieniędzy. Wobec dwóch zatrzymanych osób sąd zastosował 3 miesięczny areszt, natomiast wobec pozostałych 3 osób - inne środki zapobiegawcze. Podejrzanym grozi od 8 do 10 lat pozbawienia wolności.

Według ustaleń śledczych mężczyźni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej w latach 2010-2012 zajmowali się legalizacją pieniędzy pochodzących z obrotu sterydami. Werbowali oni zatrudniali tzw. słupów, czyli osoby, których zadaniem było wypłacenie pieniędzy nadanych zagranicznymi przekazami pieniężnymi z USA. Funkcjonariusze ustalili, że w nielegalnym procederze brało udział blisko 100 osób.

W ramach prowadzonego postępowania, nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie, 100 osób, które były zatrudnione jako tzw. słupy, zostało już oddzielnie skazanych przez Sąd Okręgowy w Olsztynie na kary do 2 lat pozbawienia wolności, kary grzywny i orzeczenie przepadku korzyści pochodzącej z przestępstwa.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Sprawa miała swój początek w 2012 r., kiedy to policjanci CBŚP przy współpracy funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i amerykańskiej agencji DEA zabezpieczyli kilka tysięcy anabolików o wartości ok. 6 mln zł. Anaboliki, znajdowały się w mieszkaniu i w samochodzie 30-latka, który został wówczas zatrzymany w warszawskim urzędzie pocztowym, w trakcie ich wysyłania do USA i Kanady. Zabezpieczone środki farmaceutyczne służą m.in. do przyrostu masy mięśniowej, leczenia chorób tarczycy, chorób nowotworowych czy nawet bezpłodności.

RadioZET.pl/PAP/KM