Zamknij

Po trudnych negocjacjach osiągnięto kompromis na szczycie klimatycznym

Redakcja
15.12.2018 22:30

Jest porozumienie na zakończenie szczytu klimatycznego w Katowicach. W sobotę późnym wieczorem strony konferencji w Katowicach przyjęły dokument końcowy konferencji COP24, tzw. Pakiet Katowicki. Trudne negocjacje pomiędzy uczestnikami szczytu trwały wiele godzin.

COP24. Koniec szczytu klimatycznego w Katowicach. Osiągnięto kompromis
fot. PAP/Andrzej Grygiel

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Propozycja dokumentu końcowego została opublikowana w sobotę wieczorem. Następnie Pakiet Katowicki został przedstawiony na sesji plenarnej COP, która rozpoczęła się po godz. 21.30.

W jej trakcie prezydent COP24 Michał Kurtyka pytał się o sprzeciw w poszczególnych punktach dokumentu. Wobec ich braku ogłosił przyjęcie dokumentu końcowego. Decyzje ONZ podejmowane są bowiem jednomyślnie, w drodze konsensusu.

Zobacz także

- Kieruje nami nasze poczucie humanizmu i zaangażowanie w dobrostan Ziemi, która żywi nas i pokolenia, które przyjdą po nas - wskazał Michał Kurtyka, prezydent COP24 i polski wiceminister środowiska. - Od trzech lat pracujecie nad tym pakietem - zwrócił się do stron Kurtyka.

Jak zaznaczył, gdy na jednej sali znajdują się przedstawiciele 200 krajów, niełatwo dojść do porozumienia nad szczegółową umową o technicznym charakterze.

- W tych okolicznościach każdy krok do przodu jest dużym osiągnięciem. W ramach prac nad tym pakietem poczyniliście państwo tysiąc takich kroczków - ocenił.

Ostatnia sesja nie mogła rozpocząć się przez parę godzin z powodu sprzeciwu Brazylii i Turcji.

Turcja, domagała się usunięcia jej z grupy państw rozwiniętych i wpisania do aneksu, grupy państw rozwijających się.

Z kolei Brazylia, domagała się korzystniejszych dla siebie rozwiązań w międzynarodowym mechanizmie rynkowym handlu emisjami gazów cieplarnianych po 2020 roku. Mechanizm ten przewiduje artykuł 6. Porozumienia paryskiego.

Z najnowszej, dostępnej wersji projektu dokumentu końcowego usunięto cały rozdział poświęcony artykułowi 6., zaznaczając, że strony nie doszły w tej sprawie do konsensusu i rozwiązanie tej kwestii będzie poszukiwane w przyszłości.

Zobacz także

Natomiast sukces szczytu ogłosił prezydent Andrzej Duda.

"Konferencja klimatyczna ONZ COP24 w Katowicach kończy się sukcesem! Osiągnięto porozumienie i „pakiet katowicki” - „Katowice rule book” jest przyjęty. Gratulacje dla pana ministra Michała Kurtyki - prezydenta COP24 i pana ministra Rafała Bochenka odpowiedzialnego za organizację. Brawo!" - napisał na Twitterze.

Koniec szczytu w Katowicach

Porozumienie paryskie z 2015 roku, było pierwszą globalną umową klimatyczną, która zobowiązała wszystkich do działań na rzecz klimatu.

Państwa zobowiązały się wówczas, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie dwóch stopni Celsjusza - a w razie możliwości 1,5 stopnia Celsjusza - powyżej średniej temperatur sprzed rewolucji przemysłowej.

Porozumienie nie mówi o redukcji emisji CO2 jako jedynym sposobie przeciwdziałania zmianom klimatu. Wskazuje również na pochłanianie dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze, np. lasy.

Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się w niedzielę 2 grudnia. Planowo przesunięto z piątku na sobotę termin zakończenia szczytu. Powodem był brak porozumienia wśród uczestników szczytu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD