Zamknij

Rok temu masło, teraz chleb. Drastyczny wzrost cen pieczywa

Redakcja
20.12.2018 16:12
Chleb
fot. Pixabay

Ceny pieczywa idą gwałtownie w górę. Na podwyżki złożyło się kilka elementów: wzrost wynagrodzeń, problemu ze znalezieniem pracowników, droższa energia, mąka i benzyna – czytamy w czwartek w „Rzeczpospolitej”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według dziennika w listopadzie chleb na sklepowych półkach był o 8 proc. droższy w porównaniu z listopadem ubiegłego roku, a bułki pszenne nawet o 10 proc.

„Ceny mogą jeszcze wzrosnąć, bo ostatnie 11 miesięcy przyniosło piekarniom zauważalny wzrost niemal wszystkich kosztów działalności” – podaje gazeta.

Ceny chleba rosną 

– To było do przewidzenia – mówi cytowana w „Rz” prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jak czytamy, „wszystko przez rosnące koszty surowców, czyli mąki, oraz przetwórstwa, czyli pracy i energii”.

Zobacz także

Paradoksalnie jednak – podaje „Rz” – mimo spadającej konsumpcji rośnie produkcja. „W tym roku niemal co miesiąc pieczono więcej chleba niż przed rokiem, do października z pieców wyjechało 860 tys. ton pieczywa świeżego, prawie 2 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Malejąca liczba piekarni przy rosnącej produkcji oznacza, że rośnie rola większych firm na rynku” – czytamy.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP/DG