Zamknij

Znany historyk pisze na Twitterze o bohaterach Marca'68. I dorzuca zdjęcie znanego polityka

Redakcja
08.03.2018 17:50
Macierewicz
fot. Twitter/Sławomir Cenckiewicz

Sławomir Cenckiewicz postanowił w symboliczny sposób uczcić pamięć protestów studenckich z Marca 1968 roku. Zamieścił na swoim profilu na Twitterze znaczący wpis, do którego dołączył dwie fotografie. I to one wydają się najbardziej przykuwać uwagę.

Cenkiewicz - znany i kontrowersyjny historyk, obecnie dyrektor Wojskowego Biura Historycznego - postanowił upamiętnić 50. rocznicę wydarzeń marcowych. Opublikował więc na Twitterze znaczący wpis.

"Dla wszystkich bohaterów Marca 68 walczących z komuną, bitych, przesłuchiwanych, usuwanych z uczelni i pracy, zmuszanych do emigracji - pamięć i szacunek!" - czytamy. Ale jeszcze ciekawsze wydają się zdjęcia, jakie Cenckiewicz dołączył do statusu.

Rozpoznajecie młodego mężczyznę, którego podobizna na nich widnieje? Tak, tak, to nie kto inny, jak Antoni Macierewicz - do niedawna szef MON, a przede wszystkim jedna z ikonicznych postaci współczesnej polityki. Tutaj w czarnej koszuli, z modną wówczas fryzurę i wąsem.

Protesty w marcu 1968r.

8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" w inscenizacji Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz "aktyw robotniczy".

Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów oraz walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy, z powodu której Polskę opuściło kilkanaście tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

RadioZET.pl/PAP/MP