Zamknij

Ceny alkoholi radykalnie w górę? Tego chcą specjaliści od uzależnień

17.09.2019 18:59
Ceny alkoholi radykalnie w górę? Tego chcą specjaliści od uzależnień
fot. Shutterstock

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym z roku na rok rośnie spożycie alkoholu. Rośnie także liczba pijanych kierowców. Alkohol powinien być znacznie droższy niż obecnie - apelują specjaliści od uzależnień.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Porównując ceny trunków sprzed 15 lat oraz nasze zarobki, alkohol jest obecnie dwukrotnie tańszy niż w przeszłości - przekonuje wieloletni dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka.

Tylko w pięciu unijnych państwach alkohol jest tańszy niż w naszym kraju. Najtańszy alkohol zanotowano w Rumunii, gdzie jego cena wynosi tylko 74 proc. średniej unijnej. Tak samo jest w Bułgarii. Nieco drożej jest na Węgrzech (77 proc.), Czechach (82 proc.) i Hiszpanii (84 proc.).

Z kolei w Polsce cena za alkohol wynosi 86 proc. średniej unijnej.

Alkohol w Polsce jednym z najtańszych w całej Unii – podał Eurostat

Alkohol powinien być znacznie droższy niż obecnie - biją na alarm specjaliści od uzależnień.

Ile zatem powinny wynosić minimalne ceny alkoholi? W ocenie ekspertów, piwo powinno kosztować powyżej pięciu złotych, a ceny wódki miałyby zaczynać się od trzydziestu złotych. Jak dodaje Krzysztof Brzózka, ceny powinny wzrosnąć, bo "traktujemy alkohol jako coś normalnego i bezpiecznego i nas na to stać." Na zakup alkoholu stać także młodzież.

Kolejnym postulatem jest także zakaz sprzedaży tzw. małpek, czyli butelek wódki o pojemności 100 i 200 mililitrów.

Droższe papierosy i alkohol. Będzie podwyżka akcyzy

Ceny alkoholi wzrosną? Rząd nie planuje takich regulacji. Od przyszłego roku o 3 proc. wzrośnie jedynie akcyza. Oznacza to, że ceny alkoholi pójdą w górę o kilka i kilkadziesiąt groszy.

RadioZET.pl/ Maciej Sztykiel