Zamknij

Czeka nas podwyżka cen leków? PiS wprowadza kontrowersyjny przepis

Redakcja
08.04.2017 13:22
apteka
fot. Flickr

Apteki tylko dla farmaceutów. Sejm przyjął nowe zapisy prawa farmaceutycznego, które zakazują otwierania aptek przedsiębiorcom, którzy z wykształcenia nie są farmaceutami.

Według drugiej wersji projektu zapis ten został wykreślony. Jednak ostatecznie ponownie znalazł się w projekcie, a PiS niczym rzutem na taśmę wprowadził takie ograniczenia. Przy sprzeciwie między innymi wicepremiera Morawieckiego i przedsiębiorców.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Przedsiębiorcy podkreślają, że zakaz zabije konkurencje, co odbije się na portfelach pacjentów. Marcin Nowacki wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców nie ma wątpliwości, że ceny leków pójdą w górę.

- Zaprzeczenie tego, co jest dla pacjenta i klienta ważne, czyli podstawowej konkurencji na poziomie cen i jakości usług. To jest likwidowane dla zaspokojenia interesów wąskiej grupy zawodowej - podsumował.

Samo procedowanie projektu budzi niepokój, bo autorami zapisów są posłowie PiS, co nie wymagało prowadzenia konsultacji. Krytyczny wobec projektu był nie tylko Mateusz Morawiecki, ale również wicepremier Jarosław Gowin i Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Biuro Analiz Sejmowych stwierdziło, że przepisy apteka dla aptekarza są niezgodne z konstytucją.

RadioZET.pl/daw/DG