Złe wiadomości dla właścicieli diesli. Olej napędowy droższy niż benzyna

Redakcja
05.10.2018 18:44
Diesel
fot. Archiwum RadioZET.pl

W najbliższym czasie należy się spodziewać dalszego wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych, przy czym najmocniej będzie drożeć olej napędowy. Na wielu stacjach benzynowych diesel jest droższy od benzyny bezołowiowej. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Jakie paliwo tankujesz do swojego samochodu?

Liczba głosów:

Obecnie ceny oleju napędowego są najwyższe od października 2014 r., a - według analityków - będzie jeszcze drożej. Ceny oleju napędowego i benzyny bezołowiowej 95 się zrównały. Po raz ostatni na jednakowym poziomie ceny benzyny 95 i oleju napędowego znajdowały się na przełomie lutego i marca 2015 roku - zauważają analitycy BM Reflex. W wielu rejonach Polski diesel jest droższy niż benzyna!

Kolejne podwyżki cen oleju napędowego w hurcie w mijającym tygodniu były dwukrotnie wyższe niż dla benzyny 95, w efekcie czego - zdaniem analityków - jest miejsce w detalu na wzrost diesla o ok. 10-15 groszy na litrze.

Diesel droższy niż benzyna

Według BM Reflex średnia cena benzyny bezołowiowej 95 w mijającym tygodniu kształtowała się na poziomie 5,11 zł/l; benzyny bezołowiowej 98 – 5,41 zł/l, oleju napędowego – 5,11 zł/l; autogazu – 2,48 zł/l. Oznacza to, że w ostatnim tygodniu zmiany cen były nieznaczne, średnio o 1 gr/l spadły ceny Pb95, a diesla wzrosły średnio o 4 gr/l.

W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego za paliwa płacimy więcej odpowiednio: za benzyny o 50 gr/l, diesla - 66 gr/l i za LPG - 37 gr/l.

Zobacz także

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w drugim tygodniu października benzyna 95 i olej napędowy może kosztować 5,10-5,20 zł/l, autogaz - 2,43-2,50 zł/l. Ostateczna skala i termin wprowadzenia podwyżek zależy od właścicieli stacji, ale w znacznym stopniu jest podyktowana zmianami cen na stacjach konkurencji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: 

RadioZET.pl/PAP/DG