Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ceny paliw. Ile zapłacimy na stacjach benzynowych na koniec wakacji?

25.08.2017 19:27
xxx wiadomosci

Ostatni tydzień wakacji upłynie pod znakiem niewielkich podwyżek cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają analitycy. Jako przyczynę wskazują wzrost cen hurtowych, wywołanych podwyżkami cen ropy na światowych rynkach jeszcze z początków sierpnia.

Ceny paliw. Ile zapłacimy na stacjach benzynowych na koniec wakacji? fot. Pixabay

Czy polska policja to policja PiS? Wyraź swoją opinie w serwisie MAM ZDANIE! 

Rosnące w drugiej połowie sierpnia ceny ropy naftowej przełożyły się na podwyżki na stacjach paliw w Polsce. Według BM Reflex, w kończącym się tygodniu średni wzrost cen benzyny i oleju napędowego wyniósł 2–3 grosze na litrze, natomiast ceny autogazu wzrosły średnio o 6 groszy za litr. Reflex przypomina, że w ostatnich dniach ceny hurtowe ponownie wzrosły, co może podtrzymać prawdopodobieństwo podwyżek cen na stacjach także w kolejnych dniach. Jednak skala ewentualnych podwyżek nie powinna być wyższa niż w tym tygodniu, czyli dla benzyn i diesla rządu 2–3 groszy na litrze, a w przypadku LPG do 6–7 groszy na litrze.

Również według portalu e-petrol.pl rosnące notowania paliw na rynku hurtowym powodują, że nie ma raczej szans na obniżki na stacjach. Portal przewiduje, że w przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny 95 będą w granicach 4,44-4,53 zł za litr, olej napędowy będzie kosztował w przedziale 4,25-4,34 zł za litr, a autogaz - 1,87-1,94 zł za litr.

Reflex wskazuje, że w USA spadły zapasy benzyny, ale chociaż amerykańska produkcja ropy jeszcze wzrosła, to są już oznaki wyhamowania tego wzrostu. W tym kontekście jest to czynnik wsparcia dla cen ropy naftowej - ocenia BM Reflex, ale nie wyklucza, że w przyszłym tygodniu ceny ropy mogą wzrosnąć w rejon 55 dol. za baryłkę z przedziału 51,5–53 dol., w którym były w tym tygodniu.

Z kolei e-petrol.pl ocenia, że na ceny w krótkim okresie może mieć wpływ huragan Harvey w Zatoce Meksykańskiej, który może spowodować przejściowe ograniczenie wydobycia. Poza tym w ostatnich dniach nie było informacji, mogących znacząco wpłynąć na ceny surowca.

RadioZET.pl/PAP/DG

Oceń