Cena ropy najwyższa od dwóch lat. To może być droga zima dla kierowców!

Redakcja
01.11.2017 18:30
Cena ropy najwyższa od dwóch lat. To może być droga zima dla kierowców!
fot. Pixabay

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje o 2 centy. Brent na ICE Futures traci 3 centy. Na rynku może być przez dłuższy czas mniej ropy z OPEC, ale istnieje zagrożenie, że tę sytuację wykorzystają amerykańscy producenci tego surowca - podają maklerzy. To może przełożyć się na mocne podwyżki cen na stacjach.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,92 USD, po zwyżce o 2 centy.

Brent w dostawach na XII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 3 centy do 60,41 USD za baryłkę. 

Arabia Saudyjska jest za przedłużeniem obecnego porozumienia o niższych dostawach ropy z OPEC poza marzec 2018 r.

Zobacz także

Taką opinię wyraził w ub. tygodniu saudyjski książę Mohammed bin Salam, który popiera takie przedłużenie obowiązującego od kilku miesięcy porozumienia, na mocy którego kraje OPEC i inni poważni dostawcy ropy zmniejszyli swoją produkcję na globalne rynki paliw. Podobne stanowisko prezentował wcześniej w październiku prezydent Rosji Władimir Putin.

Analitycy JPMorgan Chase & Co. podwyższyli swoje prognozy cen ropy na 2018 r. uzasadniając to malejącymi zapasami ropy na świecie i zacieśnianiem się sytuacji na rynkach paliw m.in. w wyniku ograniczania dostaw ropy z krajów OPEC i Rosji.

JPMorgan szacuje, że średnia cena ropy WTI wyniesie w przyszłym roku 54,63 USD za baryłkę, a ropy Brent 58 USD/b. Analitycy podwyższyli prognozy odpowiednio o 11,40 USD/b i 11,0 USD/b.

RadioZET.pl/PAP/DG