Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Było masło, teraz czas na cukier. Ta podwyżka przyprawi o zawrót głowy

09.03.2018 22:13
xxx wiadomosci

Polscy konsumenci zapamiętali rok 2017 pod znakiem drastycznego wzrostu cen masła i jaj. W tym roku najprawdopodobniej zapłacimy więcej za cukier. Jak szacują eksperci, jego ceny mogą wzrosnąć nawet o 10 procent. 

Paragon fot. Shutterstock.com

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zagłosuj

Ile pieniędzy wydasz na Wielkanoc?

Portal WP Finanse powołując się na dane analityków przepytanych przez "Rzeczpospolitą" podaje, że cukier jest kolejnym produktem, którego ceny mogą gwałtownie wzrosnąć. Wszystko za sprawą likwidacji unijnych ograniczeń w październiku 2017 roku. W praktyce spowodowało to wzrost produkcji cukru, co w dalszej perspektywie może doprowadzić do spadku jej opłacalności, a w konsekwencji do zmniejszenia dostaw i podwyżek w sklepach.

Cukier jest produktem trudnym do prognozowania - pisze ''Rzeczpospolita''. Na kształtowanie cen tego produktu wpływ ma wiele czynników - od pogody w Brazylii do giełdowych notowań ropy naftowej.

To również Cię zainteresuje: Ile wydamy na Święta Wielkanocne? Będzie drożej niż rok temu

W 2018 roku zdrożeć może również mięsa, zarówno wieprzowiny, jak i drobiu. To konsekwencja napięcia związanego z AFS, czyli Afrykańskim Pomorem Świń. Wieprzowina zdrożeje o 10 procent. Podwyżka drobiu będzie oscylować na poziomie 3-4 procent.

Jest też dobra wiadomość. Zdaniem analityków ceny mleka oraz produktów na jego bazie, zaczną spadać. 

RadioZET.pl/WP Finanse/DG 

Oceń