Rekordowe ceny warzyw i owoców. „Pogoda daje się we znaki”

16.05.2019 08:00
Truskawki
fot. Pixabay

Pogoda daje się we znaki w rolnictwie. Wiosenne przymrozki w maju i w kwietniu zaatakowały wiele upraw. Na Mazowszu rolnicy mogą od czwartku składać wnioski o oszacowanie szkód, jakie powstały w ich gospodarstwach przez przymrozki. Jak to wpłynie na ceny?

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Owoce w tym roku będą droższe. Przymrozki zaszkodziły drzewom owocowym. Ucierpiały jabłonie, śliwy, czereśnie, ale także truskawki. Za te owoce zapłacimy więcej. 

Na rynku hurtowym w Broniszach już pojawiają się polskie truskawki, choć na razie ich cena jest dość wysoka, 15-18 zł/kg. Dla porównania importowane truskawki z Hiszpanii i Grecji kosztują ok. 10 zł/kg.

Przymrozki pojawiły się między innymi w zagłębiu sadowniczym w okolicach Grójca. Tam sadownicy twierdzą, że straty w uprawach drzew owocowych mogą sięgać nawet 75 procent. 

Zobacz także

Nadal drogie są warzywa krajowe. Ceny cebuli dochodzą do 3 zł/kg, kapusta biała kosztuje 4,5 zł/kg, marchew krajowa i importowana 2-2,5 zł/kg, ziemniaki krajowe i importowane 2,2-2,5 zł/kg, selery 3,5 zł/kg, a buraki ćwikłowe 1,2-1,5 zł/kg. Za kilogram pietruszki trzeba zapłacić co najmniej 16 złotych. 

Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą ubiegać się m.in. o kredyt preferencyjny, o pomoc w opłacaniu składek do KRUS czy rat dzierżawnych do KOWR oraz ulg w podatku rolnym.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Polskie superfoods. Tak truskawki i maliny wpływają na zdrowie i urodę

RadioZET.pl/daw/PAP