Zamknij

Cezary Morawski nie jest już dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu

Redakcja
26.04.2017 13:31
Cezary Morawski nie jest już dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu
fot. Kornelia Głowacka-Wolf/Agencja Gazeta

Cezary Morawski nie jest już dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Decyzję podjęto w środę. Została ona przyjęta oklaskami przez aktorów pracujących w teatrze.

Nad propozycją dymisji odbyła się dyskusja, a następnie głosowanie. 

Obowiązki Morawskiego do czasu wyboru nowego dyrektora pełnił będzie Remigiusz Lenczyk. 

- Zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję o odwołaniu dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - oświadczył Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Wcześniej minister kultury Piotr Gliński mówił, że nie ma powodów do odwołania aktora Cezarego Morawskiego z tej posady.

Cezary Morawski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że nie zgadza się z argumentami, które zostały podane w uchwale o jego odwołaniu. Powiedział również, że „nie podejmie kroków prawnych, ponieważ podjął je już wojewoda. Oświadczył również, że jest na zwolnieniu lekarskim i dlatego nie może przyjąć odwołania.

Zarząd przeciwko

Za odwołaniem Morawskiego głosowało w środę trzech członków zarządu województwa dolnośląskiego, przeciwko był jeden i jeden wstrzymał się od głosu. W uchwale o odwołaniu Morawskiego podkreślono m.in., że "odstąpił on od realizacji umowy w sprawie określenia warunków organizacyjno-finansowych oraz programu działania Teatru Polskiego we Wrocławiu".

- Jego działania przyczyniły się do utraty dobrego imienia Teatru Polskiego, nie zostały zrealizowane plany i cele, które określił aplikując na stanowisko dyrektora. Krytycznie też oceniamy jego politykę kadrową – powiedział Perduta.

Przeciwko Morawskiemu od dłuższego czasu protestowała część zespołu artystycznego skupiona wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Główne zarzuty stawiane przez nich Morawskiemu to brak kompetencji.

RadioZET.pl/KM