Usiłowanie zabójstwa, gwałt i tortury. Gwałciciel z Chełmży usłyszał zarzuty

10.06.2019 18:33
Usiłowanie zabójstwa, gwałt i tortury. Gwałciciel z Chełmży usłyszał zarzuty
fot. PAP/Tytus Żmijewski

- Adrian K. usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa kobiety w Chełmży, zgwałcenia jej i pozbawienia wolności. Oskarżony miał popełnić te przestępstwa ze szczególnym okrucieństwem – poinformował w poniedziałek wieczorem Polską Agencję Prasową prokurator Andrzej Kukawski z Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa, przed przesłuchaniem w charakterze podejrzanego prokurator sformułował i przedstawił podejrzanemu zarzut usiłowania zabójstwa z zamiarem bezpośrednim. Mężczyzna usłyszał także zarzut spowodowania umyślnego, ciężkiego uszkodzenia ciała.

Zobacz także

Zarzut postawiono z art. 148, zgodnie z którym zabójstwo w związku ze zgwałceniem podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywocia.

- Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. Udzielił jedynie odpowiedzi na kilka pytań obrońcy ustanowionego urzędu - dodał prokurator Kukawski.

Torturował i gwałcił porwaną kobietę

Podejrzany więził kobietę w opuszczonym budynku na terenie dworca PKP. Torturując ją, bijąc po całym ciele, ze szczególnym okrucieństwem doprowadził do obcowania płciowego. Zadał jej liczne ciosy, które spowodowały ciężki uszczerbek na zdrowiu.

Zobacz także

Pokrzywdzonej udało się uciec. Niezwłocznie udzielono jej pomocy.

W niedzielę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił Prokuraturze Krajowej objąć nadzorem śledztwo w tej sprawie W niedzielę rano policja ujęła domniemanego sprawcę tych przestępstw.

Będzie wniosek o areszt

- Prokuratura zwróci się do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Adriana K., który usłyszał w poniedziałek zarzut usiłowania zabójstwa w związku ze zgwałceniem młodej kobiety w Chełmży - poinformował także w poniedziałek Kukawski.

Zobacz także

- Będzie to wniosek o tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Wniosek ten zostanie złożony w Sądzie Rejonowym w Toruniu jutro rano. Podstawą złożenia wniosku jest obawa matactwa, jak również grożąca oskarżonemu surowa kara - dodał prokurator Kukawski.

Rzecznik toruńskiej prokuratury dodał, że zarzut dotyczy również działania w recydywie.

- Adrian K. w 2008 roku był skazany za przestępstwo ciężkiego uszkodzenia ciała oraz udziału bójce z użyciem niebezpiecznego narzędzia z ciężkim uszkodzeniem ciała - wskazał prokurator Kukawski.

RadioZET/PAP