Zamknij

Dramatyczny pożar w hospicjum, kilka osób zginęło. Sprawą zajęła się prokuratura

06.01.2020 19:09
Dramatyczny pożar w hospicjum, kilka osób zginęło. Sprawą zajęła się prokuratura
fot. Reporter Poland

Do ogromnej tragedii doszło w nocy, z niedzieli na poniedziałek. Cztery osoby poniosły śmierć zaś ponad 20 zostało rannych wskutek pożaru, który wybuchł w chojnickim hospicjum.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prokuratura Rejonowa w Chojnicach (województwo pomorskie) bada okoliczności pożaru, który wybuchł w miejscowym hospicjum w nocy z niedzieli na poniedziałek. W wyniku pożaru zginęły cztery osoby w wieku od 64 do 72 lat, a ranne zostały 24 osoby.

Zobacz także

Szef chojnickiej prokuratury Mirosław Orłowski poinformował, że postępowanie z uwagi na charakter i wagę sprawy przejmie we wtorek Prokuratura Okręgowa w Słupsku.

Zobacz także

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że ogień w hospicjum w Chojnicach przy ul. Strzeleckiej pojawił się po godzinie 3.00 nad ranem.

Sekcja zwłok zaplanowana na wtorek

- Pożar wybuchł w jednym z pomieszczeń zajmowanych przez pensjonariusza. Jego doszczętnie spalone zwłoki zostały znalezione w pokoju. Dwie kolejne osoby poniosły śmierć na terenie hospicjum, a czwarta zmarła w szpitalu. Śmierć poniosły dwie kobiety - mieszkanki Chojnic i dwóch mężczyzn - mieszkaniec Sępólna Krajeńskiego i mieszkaniec gminy Czersk, w wieku od 64 do 72 lat. Dokonaliśmy oględzin miejsca zdarzenia m.in. z udziałem biegłego ds. pożarnictwa - powiedział Orłowski.

Zobacz także

Prokurator dodał, że cały czas trwa ustalanie przyczyn pożaru.

Zobacz także

- Oględziny wskazują, że pożar rozpowszechnił się z pokoju, w którym przebywał pensjonariusz. Budynek hospicjum jest murowany, ale strop jest łatwopalny i z tego powodu w środku powstało ogromne zadymienie - wyjaśnił.

Zobacz także

Sekcję zwłok czterech ofiar pożaru zaplanowano na wtorek.

- Chcieliśmy przesłuchać pielęgniarkę, która powiadomiła służby o pożarze, ale jej stan zdrowia jest na tyle poważny, że lekarz nie pozwolił nam jeszcze na rozmowę z nią - dodał szef Prokuratury Rejonowej w Chojnicach.

Wśród 24 osób poszkodowanych, którzy trafili do szpitali w Chojnicach i Człuchowie, jest 20 pensjonariuszy hospicjum, dwie pracownice placówki oraz dwóch policjantów, którzy jako pierwsi pojawili się w budynku po zgłoszeniu pożaru i pomagali w ewakuacji mieszkańców hospicjum.

We wtorek spotkanie rodzin pacjentów hospicjum i NFZ

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poprosił dyrektora pomorskiego wojewódzkiego oddziału NFZ w Gdańsku o zorganizowanie pilnego spotkania z rodzinami pacjentów hospicjum w Chojnicach – przekazał w poniedziałek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Celem spotkania, które ma odbyć się we wtorek będzie – jak wyjaśnił - przekazanie rodzinom i bliskim wszelkich informacji o możliwościach dalszej opieki.

Ministerstwo deklaruje pełne wsparcie i zapewnia, że każdy pacjent hospicjum będzie otoczony najlepszą opieką. - Jesteśmy w bieżącym kontakcie ze służbami medycznymi – powiedział Andrusiewicz.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał kondolencje rodzinom i najbliższym ofiar.

W wyniku pożaru w hospicjum w Chojnicach (Pomorskie) w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarły cztery osoby, a 24 trafiły do szpitali, w tym dwie pracownice hospicjum i dwóch policjantów, którzy jako pierwsi pojawili się w budynku po zgłoszeniu pożaru i pomagali w ewakuacji mieszkańców hospicjum.

Okoliczności pożaru bada Prokuratura Rejonowa w Chojnicach. Szef chojnickiej prokuratury Mirosław Orłowski poinformował, że postępowanie z uwagi na charakter i wagę sprawy przejmie we wtorek Prokuratura Okręgowa w Słupsku.

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że ogień w hospicjum pojawił się ok. godziny 3.00 nad ranem. Pożar wybuchł w jednym z pomieszczeń zajmowanych przez pensjonariusza. Sekcję zwłok czterech ofiar pożaru zaplanowano na wtorek.

Zobacz także

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster ogłosił w mieście dwudniową żałobę. Odwołane zostały wszystkie imprezy miejskie, a także orszak Trzech Króli.

 

RadioZET.pl/PAP