Politolog komentuje rząd Morawieckiego: To raczej formalny akt zmiany

Redakcja
11.12.2017 20:13
Politolog komentuje rząd Morawieckiego: To raczej formalny akt zmiany
fot. PAP

Wydarzenie ma rangę bardziej symboliczną niż taką właściwą polityczną -– ocenił powołanie gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego politolog, prof. Rafał Chwedoruk. „- Jest to raczej formalny akt zmiany i danie sobie czasu na właściwe zmiany” –- dodał.

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek powołał gabinet Mateusza Morawieckiego, który poza stanowiskiem premiera objął też funkcję szefa resortów: rozwoju i finansów. Wicepremierami w jego rządzie będą: Beata Szydło, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Reszta składu Rady Ministrów nie zmieniła się.

Politolog, prof. UW Rafał Chwedoruk w rozmowie z PAP w poniedziałek wieczorem ocenił, że „opinia publiczna uchwyci zapewne tylko jedno -– taką bezprecedensową zamianę miejscami pomiędzy jednym z wicepremierów a samym premierem”. Zaznaczył, że „tego jeszcze w polskiej polityce nie było”. Uważa, że „trudno byłoby nawet w świecie znaleźć podobny precedens”.

Politolog ocenił, że „jest to raczej formalny akt zmiany i danie sobie czasu, przynajmniej do świąt, aby później na początku stycznia negocjować właściwe zmiany i personalny skład rządu i jakieś ewentualne zmiany w mechanizmie jego funkcjonowania”. „

- Wydarzenie ma rangę bardziej symboliczną niż taką właściwą polityczną” - dodał.

W opinii profesora, „takie głębsze zmiany muszą się wiązać oczywiście z wypracowaniem od merytorycznej strony nowej koncepcji, nowych planów rządu, z adaptacją do realiów politycznych, międzynarodowych i wewnątrzkrajowych”. Zaznaczył, że „wchodzimy w rok kampanii do wyborów samorządowych, która będzie o wiele ważniejsza niż wiele wcześniejszych kampanii samorządowych”.

RadioZET.pl/pap/maal