Zamknij

Płonie stara cukrownia. W środku są łatwopalne chemikalia

04.07.2019 19:46
Płonie stara cukrownia. W środku są łatwopalne chemikalia
fot. RadioZET

Płonie jeden z budynków na terenie dawnej cukrowni w Chybiu na Śląsku Cieszyńskim. W jego wnętrzu znajdują się pojemniki ze śmieciami i łatwopalnymi chemikaliami nieznanego pochodzenia. W akcji gaśniczej uczestniczy ponad 20 zastępów strażaków. Wojewoda śląski oraz MSWiA apelują do mieszkańców Chybia i okolic, żeby nie wychodzili z domów i zamknęli okna. Zwołano sztab zarządzania kryzysowego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zdjęcia oraz informację o rozległym pożarze otrzymaliśmy na adres mailowy redakcji RadioZET.pl.

W budynku starej cukrowni mieści się nielegalne składowisko chemicznych odpadów niewiadomego pochodzenia.

Zobacz także

"Dziś przed 17.00 w Chybie, pow. cieszyński wybuchł pożar nielegalnie składowanych chemikaliów nieznanego pochodzenia na terenie nieczynnej cukrowni. Trwa akcja gaśnicza" - poinformował na Twitterze Śląski Urząd Wojewódzki.

Strażacy walczą z ogniem

Jak z kolei donosi Polsat News – powołując się na relację rzecznika cieszyńskiej straży pożarnej, Michała Pokrzywy – płomienie zostały zauważone około godziny 17.00. Pożar objął trzykondygnacyjny budynek o wymiarach 50 m x 20 m. Jak widać na zdjęciach, z wnętrza starej cukrowni unoszą się kłęby gęstego dymu.

 "Kolejny pożar składowiska odpadów Chybie- była cukrownia. Wysyłane są ostrzeżenia do mieszkańców, ponieważ mogły tam być składowane nielegalnie odpady, niewiadomego pochodzenia" – napisał jeden z użytkowników Twittera.

Zobacz także

Straż pożarna walczy z płomieniami i próbuje opanować pożar na tyle, by nie dotarł do innych pomieszczeń. Składowane są tam zbiorniki, jest ich około 300. To właśnie tam mogą znajdować się łatwopalne chemikalia.

Sytuacja jest poważna – zbiorniki są w strefie bezpośredniego zagrożenia pożarowego. Ponadto, w budynku dawnej cukrowni są bazy wielu innych firm.

- W dawnej cukrowni siedzibę ma wiele firm, ale nikogo o tej porze już nie było na miejscu. Nikt nie został poszkodowany. W akcji uczestniczy już ponad 20 zastępów strażaków, także spoza powiatu cieszyńskiego – mówił w rozmowie z dziennikarzami Polsatu Pokrzywa.

MSWiA wydaje komunikat

- Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz zwołał sztab zarządzania kryzysowego w Chybiu – przekazał Śląski Urząd Wojewódzki. Zaapelował też do mieszkańców o to, by nie wychodzili z domów.

https://twitter.com/SlaskiUW/status/1146833300671160320

Na miejsce pożaru jedzie też udaje się dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska ze specjalistycznym sprzętem do badanie powietrza – podaje śląski urząd.

Komunikat w sprawie pożaru groźnych chemikaliów wydało też MSWiA.

 

RadioZET.pl/Polsat News