Zamknij

Cimoszewicz skrytykował Rydzyka. Jest zawiadomienie do prokuratury

Redakcja
13.08.2018 11:09
Cimoszewicz skrytykował Rydzyka. Jest zawiadomienie do prokuratury
fot. Stanisław Kowalczuk/EastNews

Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z wypowiedzią byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza. Chodzi o niedawny komentarz Cimoszewicza, w którym skrytykował on współfinansowanie powstania w Toruniu muzeum „Pamięć i Tożsamość” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zdaniem Ryszarda Nowaka były premier zasugerował, że środki na budowę muzeum trafią do prywatnej kieszeni ojca Rydzyka. W jego ocenie Cimoszewicz w ten sposób znieważył duchownego – pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Zobacz także

– Kiedy dwadzieścia lat temu dyskutowaliśmy o sformułowaniu w naszej Konstytucji o relacji rozdziału państwa i Kościoła, użyliśmy określenia o wzajemnej autonomii. Ja mogę podkreślić, że w moim przekonaniu ta wzajemna autonomia była fikcją. Tutaj niestety ze strony hierarchów kościelnych, często wspieranych przez polityków, autonomia państwa wobec Kościoła jest zacierana – mówił w czerwcu w programie „Tłit WP” Włodzimierz Cimoszewicz.

W jego ocenie współfinansowanie ze środków publicznych inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka to „skandal”. – Papież się w grobie przewraca, gdy robią z niego biblijnego złotego cielca. To skandal, żeby w taki sposób obchodzić się z człowiekiem, który miał zupełnie inne zasady, który nigdy by się nie pogodził z tym, żeby dla jego wizerunku wydawać takie pieniądze, zamiast przekazać je tym, którzy ich potrzebują – stwierdził były premier.

Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, złożył w związku z tą wypowiedzią zawiadomienie do prokuratury. – Jest to oczywiście nieprawda. To, co powiedział były premier Cimoszewicz, jest manipulacją. Manipulacją, przez którą dochodzi do wielu milionów osób informacja, że o. Tadeusz Rydzyk jest złodziejem i bierze pieniądze na swój własny cel – powiedział Nowak w rozmowie z Radiem Maryja.

RadioZet.pl/Rp.pl/bm