Zamknij

Potężna wichura zniszczyła Cmentarz Powązkowski

Redakcja
30.06.2017 17:16
Potężna wichura zniszczyła Cmentarz Powązkowski
fot. PAP/Tomasz Gzell

Burza ze ścianą deszczu i porywistym wiatrem, która nawiedziła w czwartek Warszawę, spowodowała duże szkody m.in. na Cmentarzu Powązkowskim. Konary drzew i połamane gałęzie zniszczyły wiele zabytkowych nagrobków. Uszkodzenia są tak duże, że zarządca apeluje, aby przez cały następny tydzień (do 9 lipca) nie wchodzić na cmentarz.

Zagłosuj

Byłeś/-aś kiedyś na Powązkach?

Liczba głosów:

Dawno nie było takiej burzy nad Warszawą. Wiatr był na tyle silny, że wiele drzew przewróciło się na groby, niszcząc je. – Nawałnica, jaka przeszła w czwartek nad Warszawą, połamała drzewa, które wciąż mogą stanowić zagrożenie – pisał w komunikacie dyrektor zarządu Cmentarza Powązkowskiego ks. Marek Gałęziewski.

Połamane drzewa

Pozostałości po burzy do tego stopnia naruszyły stan drzew, że te stwarzają niebezpieczeństwo. Wiele konarów w każdej chwili może się przewrócić. Przez najbliższe dni strażacy będą usuwać skutki wichury. – Na terenie cmentarza zostało przewróconych wiele potężnych drzew, korony wielu z nich zostały naruszone. Wiele połamanych gałęzi nadal stwarza zagrożenie dla ludzi i pomników – apeluje ksiądz.

Duże zniszczenia

Według wstępnych wyliczeń nawałnica uszkodziła co najmniej 45 nagrobków na Powązkach. W większości należą one do zabytków. Ksiądz Gałęziewski prosi, aby ze względów bezpieczeństwa w najbliższym tygodniu nie odwiedzać Cmentarza na Powązkach.

RadioZET.pl/PAP/strz