Zamknij

Cmentarze 1 listopada będą otwarte? Minister zdrowia zabrał głos

15.10.2021 10:53

Cmentarze 1 listopada będą otwarte? Wszystko wskazuje na to, że tak. Taka deklaracja padła z ust ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

cmentarz
fot. Piotr Molecki/East News

Cmentarze we Wszystkich Świętych będą otwarte - zapewnił w piątek w Wirtualnej Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia pytany w wp.pl, czy w tym roku Polacy będą zaskoczeni decyzją o zamknięciu cmentarzy 1 listopada, odparł, że absolutnie nie jest przewidywane takie rozwiązanie.

Cmentarze otwarte 1 listopada. Adam Niedzielski uspokaja

Minister zdrowia przekazał, że rozmawiał na ten temat z premierem Mateuszem Morawieckim. - Ustaliliśmy, że żadnych takich środków nie będziemy podejmowali – zaznaczył. Przypomnijmy, w ubiegłym roku dwa dni przed uroczystością Wszystkich Świętych szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że cmentarze 1 listopada, w dniu poprzedzającym oraz kolejnym będą zamknięte.

 - Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć - mówił wówczas Mateusz Morawiecki, dodając, że to dla niego "ogromny smutek i przygnębienie", bo sam również chciał odwiedzić grób ojca i siostry.

Ze względu na zagrożenie epidemiczne cmentarze były zamknięte także podczas pierwszej fali koronawirusa w Wielkanoc. Cmentarz Powązkowski około godziny 10.00 otworzył się jednak dla szefa PiS. "Fakt" opublikował zdjęcia, na których było widać limuzynę polityka, wjeżdżającą przez otwartą bramę cmentarza. Wraz z ochroniarzami Kaczyński miał udać się na grób swojej matki i odwiedzić mogiłę śp. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. 

loader

RadioZET.pl/wp.pl/ PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl