Zamknij

Co ze zdrowiem Jarosława Kaczyńskiego? Komentarz Adama Bielana

Redakcja
28.05.2018 10:55
Co ze zdrowiem Jarosława Kaczyńskiego? Komentarz Adama Bielana
fot. Radio ZET

— Są momenty, kiedy Straż Marszałkowska musi użyć siły. Nie jestem z tego dumny. Marszałek i Straż byli pod ogromną presją i w stresie — mówił wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Konradem Piaseckim. 

„Żałuję, że w ogóle doszło do protestu. Jest mi bardzo przykro. To były obrazki, których nie chcielibyśmy nigdy oglądać” – mówi gość Radia ZET, wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Pytany przez Konrada Piaseckiego o to, czy jest dumny z tego, jak Straż Marszałkowska i marszałek Sejmu potraktowali protestujących, Bielan odpowiada: „Oczywiście, że nie jestem dumny, w ogóle nie chciałbym takich scen oglądać”. Szarpanina opiekunów ze strażnikami? Zdaniem polityka wszyscy w tej sprawie byli „pod dużą presją i w dużym stresie” i być może to emocje spowodowały takie sceny. „Są momenty, w których Straż Marszałkowska musi użyć siły, żeby nie dopuścić do jakiegoś zdarzenia, ale proszę nie mówić o żadnym biciu” – komentuje Adam Bielan. Pytany o odcinanie protestujących od toalet i prysznica, wicemarszałek Senatu odpowiada, że „przez 40 dni miały dostęp, otrzymywały wyżywienie w parlamencie, więc mówienie, że spotykały ich gigantyczne szykany, jest nieprawdziwe”.

Zobacz także

– To była okupacja ważnego budynku publicznego. Jak rozmawiałem z kolegami z parlamentów krajów zachodnich, którzy przyjechali na Zgromadzenie Parlamentarne NATO, to wszyscy nie mogli uwierzyć, że protest tak długo trwał – mówi gość Radia ZET. Dodaje, że w większości z zachodnich parlamentów „nie mogłaby się zdarzyć sytuacja, że ktoś przez 40 dni okupuje budynek parlamentu i otrzymuje wyżywienie”. Siłowe rozwiązanie? – Wyniesienie protestujących siłą z parlamentu spowodowałoby olbrzymie emocje w społeczeństwie, więc to nie wchodziło w grę – ocenia polityk, ale dodaje, że np. w Parlamencie Europejskim są „brutalne służby porządkowe”, które wynoszą tego, kto nie przestrzega regulaminu PE.

Adam Bielan uważa, że żaden rząd nie zrobił dla środowisk osób z niepełnosprawnościami tyle, co rządy Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. – 4 lata temu protest trwał połowę krócej mimo tego, że protestujący osiągnęli znacznie mniej niż dziś. Renta socjalna wzrosła za czasów naszych rządów o 40 proc. – podkreśla polityk obozu rządzącego. Zaznacza także: „Nie mamy pieniędzy na wszystko”. – Jeżeli wydajemy 40 mld złotych na cele społeczne, to trudno zarzucać temu rządowi, że ma serce z kamienia. A takie zarzuty padały pod naszym adresem – mówi Bielan.

Stan zdrowia prezesa Kaczyńskiego. Komentarz Bielana

Pytany przez Konrada Piaseckiego o to, kto jest w partii samcem alfa, kiedy Jarosław Kaczyński leży w szpitalu, Adam Bielan odpowiada: „Nie mówiłbym o żadnych samcach alfa, prezes jest cały czas pod telefonem”. Joachim Brudziński? – Jak będę go chwalił i robił z niego samca alfa, to on będzie miał kłopoty – komentuje wicemarszałek Senatu, dodając jednocześnie, że szef MSWiA „ma bardzo silną pozycję i w sprawach organizacyjnych wie najwięcej”. 

Prezes Jarosław Kaczyński przebywa w szpitalu od dłuższego czasu. Konrad Piasecki pytał wicemarszałka Senatu Adama Bielana o stan zdrowia lider PiS. 

– Uraz kolana, który ma i w związku z urazem zabiegi, którym jest poddawany w szpitalu, kilkutygodniowa nieobecność nie sprawia, że jest wyłączony z polskiej polityki, bo nie jest tancerzem ani piłkarzem. Gdyby był piłkarzem, to drżelibyśmy o to, czy wystąpi na mundialu. Ale myślę, że Jarosław Kaczyński nie miał takich ambicji, żeby grać na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej – mówił żartobliwie Adam Bielan.

Bielan uważa, że prezes Kaczyński wyjdzie ze szpitala w ciągu kilkunastu dni. 

RadioZET.pl/KM