Zamknij

Coraz więcej żołnierzy z Białorusi przy granicy z Polską. Nowe nagranie z Kuźnicy

13.11.2021 15:42
Białorusi żołnierze w Kuźnicy
fot. @MON_GOV_PL/Twitter (screen)

Coraz więcej uzbrojonych białoruskich żołnierzy przy polskiej granicy - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort na Twitterze zamieścił najnowsze wideo z terenów przygranicznych. Z kolei sami migranci na nagraniu pokazali, że służby reżimu Łukaszenki nie pozwalają im wejść z powrotem w głąb Białorusi.

Granica polsko-białoruska od prawie tygodnia jest miejscem gwałtownej eskalacji kryzysu migracyjnego. Od 8 listopada kilka tysięcy migrantów zgromadziło się w okolicach przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi. Część z nich, przy aprobacie i pomocy białoruskich służb, podjęła próbę sforsowania ogrodzenia po polskiej stronie. Większość z tych prób została zażegnana przez Straż Graniczną, policję i wojsko.

W sobotę MON opublikował najnowsze nagranie z przejścia w Kuźnicy, które jest zamknięte od wtorku. "W rejon Kuźnicy przybywa coraz więcej uzbrojonych funkcjonariuszy białoruskich służb" - napisał resort obrony na Twitterze.

Białoruscy żołnierze przy granicy. Nowe nagrania z Kuźnicy

Na krótkim wideo widać grupę żołnierzy po białoruskiej stronie. Większość z nich miała w dłoniach broń długą oraz mundury bez oznaczeń. Przemieszczali się wzdłuż ogrodzenia przy polskiej stronie. Białoruskie władze nie ujawniają, ilu funkcjonariuszy zostało skierowanych do działań przy granicy z Polską.

W mediach społecznościowych pojawiło się również nagrane prawdopodobnie przez migrantów, którzy koczują przy granicy polsko-białoruskiej. Widać na nim, jak gęsty szpaler białoruskich funkcjonariuszy nie pozwala migrantom wrócić w głąb kraju. To potwierdzałoby informacje od polskich służb, które oskarżają reżim Alaksandra Łukaszenki o instrumentalne wykorzystywanie obcokrajowców i celowe trzymanie ich przy granicy wbrew ich woli.

Na Telegramie grodzieński oddział białoruskich pograniczników opublikował nagranie wideo z powietrza, na którym widać bieżącą sytuację obok Kuźnicy. Widać na nim polskie samochody wojskowe, radiowozy, helikopter, funkcjonariuszy przy ogrodzeniu oraz tymczasowe obozowisko migrantów po białoruskiej stronie.

Obozowisko w Kuźnicy
fot. gpk.gov.by (screen)

W nocy Straż Graniczna informowała o próbie oślepiania polskich żołnierzy przez lasery i światła stroboskopowe. Białoruskie służby miały również podjąć próbę zniszczenia fragmentu ogrodzenia po polskiej stronie. Obecnie przy granicy z Białorusią służy ponad 15 tys. funkcjonariuszy i żołnierzy.

RadioZET.pl

C