Zamknij

Kim jest córka leśniczego? Szyszko: ma ogromne zasługi dla historii Polski

Redakcja
30.06.2017 10:20
Kim jest córka leśniczego? Szyszko: ma ogromne zasługi dla historii Polski
fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

- Jestem dumny, że udało się wypromować zawód leśniczego - mówił w radiowej Jedynce minister środowiska Jan Szyszko. Odniósł się tym samym do słynnej już "córki leśniczego" i koperty, jaką przekazał Mariuszowi Błaszczakowi. Zdradził też, o kogo mu chodziło...

- Prawdopodobnie nie chodziło o córkę leśniczego, tylko o inną. Zbiegiem okoliczności lansowaliśmy córkę leśniczego, która ma ogromne zasługi dla historii Polski - wyjaśniał w minister środowiska Jan Szyszko w porannej rozmowie w radiowej Jedynce.

- Jako poseł dostaję mnóstwo próśb, żeby przekazać różnego rodzaju informacje różnym osobom i rzeczywiście one są w kopertach - powiedział Jan Szyszko w audycji i zapewnił, że list od prowadzącego audycję także by dostarczył "do rąk własnych".

Kim zatem miała być słynna już córka leśniczego? Szyszko odpowiedział na to pytanie połowicznie. Zaczął nawiązywać do historii "Inki", członkini antykomunistycznego podziemia i ikony polskiej prawicy wpisanej w kult Żołnierzy Wyklętych. "Inka" faktycznie była córką leśniczego. Danuta Siedzikówna to córka Wacława Siedzika, leśniczego z Narewki na Podlasiu. Szyszko nawiązał też do niej oraz innych leśników, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców bez procesu sądowego lub zginęli w Katyniu czy Miednoje.

Zobacz także

Szyszko pytany o doprecyzowanie swojej myśli, czy w kopercie faktycznie były informacje dotyczące "Inki", ponownie nie odpowiedział wprost. Mówił jedynie o swojej dumie z tego, że tak wypromowano leśników w polskiej opinii publicznej. Ze względu na historię "Inki" i innych, którzy zginęli podobną śmiercią w czasie walk w Polsce.

- Jako poseł dostaję wiele kopert z prośbą o przekazanie. Oddaj pan kopertę tamtemu, a ja nie zaglądam - wykręcił się Szyszko. Dodał też, że koperta wędruje teraz oficjalną drogą do ministra Błaszczaka. 

RadioZET.pl/Polskie Radio/KM