Zamknij

Resort zdrowia chce zmienić przepisy o izolacji po Covid-19

19.04.2021 18:01
COvid-19 nowe zasady przy izolacji, projekt MZ
fot. PAP

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić nowe zasady dotyczące izolacji po przebyciu Covid-19. Jedna z nich zakłada, że koniec izolacji ma następować po 24 godzinach bez gorączki i używania leków przeciwgorączkowych.

Ministerstwo Zdrowia skierowało w poniedziałek do konsultacji projekt zmieniający zasady wychodzenia z izolacji po chorobie Covid-19. Są one korzystne zwłaszcza dla pacjentów wychodzących z choroby.

W uzasadnieniu projektu podano, że konieczność zmiany rozporządzenia, w zakresie okresów zakończenia izolacji, wynika ze zgłoszonych rekomendacji przez Radę Medyczną przy premierze w związku z "dynamiczną sytuacją epidemiczną".

Ministerstwo Zdrowia zmieni zasady przy izolacji wskutek Covid-19

Co zmieni się w związku z izolacją po Covid-19? Projekt MZ przewiduje, że jej zakończenie będzie mogło nastąpić m.in. po 24 godzinach bez gorączki, bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną, ale zarazem nie wcześniej niż po 10 dniach od wystąpienia objawów.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że wejdzie ono w życie dzień po ogłoszeniu przez szefa MZ, ze względu na konieczność pilnego wdrożenie rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Od 2 września 2020 roku kwarantanna i izolacja domowa wynoszą 10 dni. Przy czym lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia będzie tego wymagał.

RadioZET.pl/PAP