Zamknij

Wysyłanie "selfie" zamiast wizyt służb. Tak działa "Kwarantanna domowa"

23.03.2020 17:55
Wysyłanie "selfie" zamiast wizyt służb. Tak działa "Kwarantanna domowa"
fot. Jakub Kaminski/East News

"Kwarantanna domowa" - tak nazywa się aplikacja, która dostępna jest już na telefonie z systemem iOS lub Android. Przeznaczona jest wyłącznie dla osób, pozostających w izolacji domowej w związku z zagrożeniem zakażenia Covid-19. Jak działa? Osoba, która ją zainstaluje, musi wysyłać policji "selfie" - od momentu otrzymania żądania ma na to 20 minut. Dokładną instrukcję korzystania z tego wynalazku tłumaczy Polska Policja.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W Polsce szaleje epidemia koronawirusa. Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że groźnym Covid-19 zakażone są 692 osoby, zaś ofiar śmiertelnych jest 8.

Na telefony z systemami iOS i Android dostępna jest już aplikacja, przeznaczona dla osób, które przebywają w kwarantannie. Wiadomość o możliwości jej zainstalowanie dostać mają wszyscy, którzy objęci są takim nadzorem. Aplikacja – jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji – jest bezpieczna i całkowicie bezpłatna "Dzięki aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych i pomocnych informacji. Możesz też skorzystać ze specjalnej infolinii" – pisze z kolei Polska Policja.

Zobacz także

Aplikacja służy przede wszystkim do kontroli osób, u których zachodzi ryzyko zakażenia koronawirusem – sprawdza m.in. czy nie łamią zasad kwarantanny. Warto podkreślić, że korzystać z niej mogą tylko osoby przebywające w izolacji domowej.

Zobacz także

"System jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały objęte kwarantanną" – czytamy w komunikacie policji.

Co umożliwia osobie objętej kwarantanną zainstalowanie takiej aplikacji? Przede wszystkim za jej pośrednictwem można poprosić o brakujące produkty spożywcze, leki, posiłek lub też  wsparcie psychologiczne a także bezpośrednio skontaktować się z służbami snitarnymi. Ponadto aktualizowane są tam bieżące komunikaty epidemiologiczne.

Zobacz także

Osoby objęte kwarantanną dzięki aplikacji mają również dostęp do komunikatów o aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz możliwość nawiązania bezpośredniego połączenia ze służbami odpowiedzialnymi za walkę z koronawirusem.

W ciągu 20 minut trzeba wysłać "selfie" policji

Co jednak najważniejsze, aplikacja ma pozwolić kontrolować osoby przebywające w kwarantannie bez wizyt policji. Każda osoba, która zainstalowała "Kwarantannę domową" musi wysyłać zdjęcia ze swojego domu, tzw. "selfie". Służby mają prawo wysłać prośbę o fotografię o dowolnej porze, kilka razy dziennie. "Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym" – tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak szybko musimy odesłać policji "selfie"? Jak podaje Polsat News, mamy na to 20 minut. Po 20 minutach aplikacja przysyła nam przypomnienie. Jeżeli wówczas nie zareagujemy, policja ma za zadanie udać się do naszego miejsca zamieszkania i sprawdzić, czy nie łamiemy reguł kwarantanny.

RadioZET.pl/PAP/Polska Policja/Polsat News