Zamknij

Nie żyje 45-latek objęty kwarantanną. Starosta: nie doczekał testu

22.03.2020 09:09
Koronawirus
fot. Stefan Maszewski/Reporter

W Głogowie zmarł mężczyzna, który po powrocie z Niemiec przebywał w kwarantannie w swoim mieszkaniu. Nie jest na razie znana przyczyna zgonu 45-latka, trwa badanie okoliczności śmierci mężczyzny. Starosta powiatu głogowskiego twierdzi, że 45-latek nie doczekał testu na koronawirusa. 

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski w związku ze śmiercią 45-latka w sobotę w nocy wydał oświadczenie. „Informuję, że obecnie nieznana jest przyczyna zgonu i trwa badanie okoliczności śmierci mężczyzny. Apeluję o powstrzymanie emocji i wypowiedzi, bo dopiero opinia lekarzy i wynik postępowania wskażą przyczynę śmierci” - napisał wojewoda.

Zobacz także

W oświadczeniu Obremski odniósł się też do słów starosty głogowskiego Jarosława Dudkowiaka, który w lokalnych mediach powiedział m.in., że „najsmutniejsze jest to, że ta osoba czekała na testy”.

Wzywam ministra, aby te testy były, aby nie okłamywać społeczeństwa. Osoby w kwarantannach mają problem z wykonaniem testów. Sanepidy, nie tylko głogowski, zgłaszają zapotrzebowanie na testy, a tych testów te osoby nie mają. Jeżeli osoby, które podejrzewają u siebie koronawirusa, które poczują się źle, osobiście nie pojadą do szpitala zakaźnego, czas oczekiwania na testy to kilka dni

- powiedział cytowany przez "Gazetę Wrocławską" Dudkowiak. Wojewoda Obremski w oświadczeniu podkreślił, że obecnie liczba testów jest wystarczająca i „są one wykonywane systematycznie”. Według lokalnych mediów 45-latek niedawno wrócił z Niemiec. Był kierowcą tira.

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, że dotychczas Ministerstwo Zdrowia oficjalnie potwierdziło 547 przypadków koronawirusa na terenie Polski. W ostatnim tygodniu zanotowano ponad czterokrotny wzrost. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi natomiast 6. 

Zobacz także

Polskie władze zdecydowały więc m.in. o zamknięciu szkół, uczelni, kin, teatrów, muzeów, lokali gastronomicznych, klubów i kasyn. Ograniczono również działalność galerii handlowych (są w nich czynne tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie). 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/Gazeta Wrocławska