Zamknij

Covid-19. Zmarła 37-latka była przedszkolanką. W kwarantannie 100 osób

22.03.2020 14:37
Poznań
fot. Marek Berezowski/Reporter

Ponad 100 osób, w tym dzieci, przebywa w kwarantannie, po tym, gdy potwierdzono śmierć 37-latki z Wielkopolski. Okazało się bowiem, że kobieta pracowała jako przedszkolanka oraz że - zdaniem dyrektora jednego ze szpitali, w którym przebywała - zataiła przed lekarzami fakt, że miała kontakt z jeżdżącym do Włoch kuzynem. 

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 37-letniej pacjentki, hospitalizowanej w poznańskim szpitalu zakaźnym z powodu wykrycia u niej koronawirusa. Jak podkreślił szef SOR i rzecznik lek. med. Jacek Górny, chorej nie udało się uratować mimo procedur intensywnej terapii.

Zobacz także

- Obraz kliniczny pacjentki w połączeniu z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa jednoznacznie przemawia za tym, że przyczyną śmierci chorej była choroba wywołana koronawirusem – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową. - Pacjentka przyjechała do nas w skrajnie ciężkim stanie, została przyjęta do odcinka intensywnej terapii szpitala zakaźnego - dodał. 

Poznań: zmarła 37-latka była przedszkolanką, ponad 100 osób na kwarantannie

Zmarła była mieszkanką powiatu kaliskiego i zanim trafiła do Poznania, hospitalizowano ją w szpitalu w Wolicy k/ Kalisza. Pracowała jako przedszkolanka, dlatego też kwarantannie poddano ponad 100 osób z jej otoczenia. Wśród nicj są oczywiście dzieci. 

Zobacz także

- Ustaliliśmy wszystkie kontakty. Ale być może jeszcze ktoś do nas się zgłosi – przekazała Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu Anna Napierała. Dodała, że wszyscy przejdą 14-dniową kwarantannę domową. Jak się jednak okazało, lekarza ze szpitala w Wolicy nie mieli z początku pełnych informacji dotyczących kontaktów 37-latki z innymi osobami.

Miała kontakt z kuzynem, który jeździł do Włoch

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wolicki szpital został w niedzielę zamknięty. Dyrektor placówki Sławomir Wysocki zaapelował przy tym, podczas konferencji prasowej, żeby pacjenci podczas wywiadu „mówili lekarzom prawdę i informowali o wszystkich szczegółach”.

Zobacz także

Podkreślił, że „gdyby medycy znali informacje na temat kontaktów zmarłej kobiety, to nie byłoby całej sytuacji” – oświadczył. Dodał, że „podczas wywiadów lekarskich 37-latka zaprzeczała, że miała jakikolwiek kontakt z osobą z zagranicy. Tymczasem okazało się, że miała styczność z kuzynem, który jest kierowcą tira i jeździł do Włoch” – przekazał dziennikarzom dyr. Wysocki

Zobacz także

Objawy kliniczne u pacjentki, przyjętej do szpitala w Wolicy – jak poinformował Sławomir Wysocki – wskazywały na bakteryjne zapalenie płuc. Na oddziale przebywała kilka dni. Przetransportowano ją do szpitala w Poznaniu, kiedy badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia poinformowało dotychczas o 563 przypadkach koronawirusa w Polsce. Podało tez informację o siedmiu ofiarach śmiertelnych, a o dwóch z nich - 37-latce z Wielkopolski i 43-latka z pow. białobrzeskiego w woj. mazowieckim - poinformowano w niedzielę. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP