Zamknij

Lek na cukrzycę z trującą substancją? Minister zdrowia uspokaja: uboczny produkt

04.12.2019 11:27
Łukasz Szumowski
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że nie ma powodu, by chorzy na cukrzycę zaprzestali przyjmować lek zawierający metforminę. "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że substancja może zawierać silne wiązki trującego związku chemicznego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O tym, że metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny, informował „Dziennik Gazeta Prawna”. Na cukrzycę cierpi ok. 3 milionów Polaków, co sprawia,że problem nabrał szczególnego wydźwięku.

"DGP" pisał, że sprawa jest rozwojowa - dziś rano eksperci Europejskiej Agencji Leków rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Sztab kryzysowy powołało polskie Ministerstwo Zdrowia. W komunikacie szefa resortu, Łukasza Szumowskiego, padł jednak uspokajający komunikat.

Zobacz także

Należy mówić nie o zanieczyszczeniu leku na cukrzycę, ale rozpoznaniu w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy

Łukasz Szumowski, minister zdrowia

Szumowski wspomniał, że opisywane jako szczególnie groźne substancje występowały w leku dla cukrzyków od dłuższego czasu. Obecność substancji określił jako „uboczny produkt syntezy”.

Zobacz także

To nie jest tak, że coś się stało nagle w trakcie produkcji tego leku, tylko dzięki temu, że te analizy są coraz dokładniejsze, zostały wykryte te substancje w naturalnym procesie tejże produkcji. I to śladowe ilości. Prawdopodobnie te substancje w tym leku w czasie produkcji występowały zawsze, czy od długiego czasu

Ł. Szumowski

Minister zdrowia zaznaczył, że znacznie groźniejsze byłoby dziś odstawienie leków z metforminą. Szumowski zapewnił, że jeśli pojawią się serie leków z "przekroczonymi normami", to Główny Inspektorat Sanitarny zadecyduje o wycofaniu serii. 

Jeśli tylko zajdzie okoliczność, że dowiemy się, że w którejś z serii leków normy są przekroczone na tyle, że lek trzeba wycofać, to natychmiast wycofamy ten lek z obrotu i poinformujemy o tym

minister zdrowia

RadioZET.pl/PAP