Zamknij

Cyklon Bennet szaleje nad Polską. Nowy ALERT IMGW dla 11 województw

Redakcja
05.03.2019 14:42
Cyklon Bennet szaleje nad Polską. Nowy ALERT IMGW dla 11 województw
fot. PAP

Cyklon Bennet sieje spustoszenie nad Polską. Wiatr na Pomorzu w porywach sięga do 110 km/h, a w innych częściach kraju nawet do 80 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia dla 11 województw. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nad Europą dominują rozległe niże znad Morza Atlantyckiego i Zatoki Fińskiej. Jedynie południowe krańce kontynentu są w zasięgu podwyższonego ciśnieniu. Pogoda w Polsce jest kształtowana przez niż znad Zatoki Fińskiej. Na północy kraju zaznacza się wpływ frontu okluzji. Z zachodu napływa chłodna masa powietrza polarnego morskiego.

Cyklon Bennet w Polsce  

Cyklon Bennet od poniedziałku daje się we znaki mieszkańcom północnej i zachodniej Polski. W związku z silnym wiatrem Państwowa Straż Pożarna interweniowała prawie 1100 razy. 

We wtorek, po godzinie 14 ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem osiągającym w porywach do 110 km/h zostały wydane dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Według IMGW ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia zostało wydane również dla województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Oznacza to, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Zobacz także

Pogoda w środę, 6 marca

W dzień początkowo Polska będzie pod wpływem wyżu z centrum nad Bałkanami, ale stopniowo od zachodu będzie się nasuwała zatoka niżu znad Wielkiej Brytanii wraz ze strefą ciepłego frontu atmosferycznego. Z zachodu będzie napływało polarne morskie powietrze.

Synoptycy prognozują na północy i wschodzie kraju słabe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3 st. na krańcach północno-wschodnich do 11 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, jedynie nad morzem umiarkowany i dość silny.

RadioZET.pl/IMGW/DG