Państwo zwiększy wpływy z abonamentu dwa razy. Opłata powszechna nie ominie nikogo

Redakcja
24.02.2017 10:15
Abonament RTV zastąpi opłata powszechna
fot. Pixabay

Krzysztof Czabański prognozuje, że dzięki opłacie powszechnej, która zastąpi abonament RTV, wpływy z tego tytułu zwiększą się dwukrotnie.

- Ministerstwo kultury szykuje dwa projekty dot. abonamentu radiowo-telewizyjnego; pierwszy ma być uchwalony w połowie roku i ma według resortu zwiększyć wpływy z abonamentu dwukrotnie, drugi ma doprowadzić do tego, że będzie to opłata powszechna - mówi szef RMN Krzysztof Czabański.

Zagłosuj

Czy państwo powinno wymagać płacenia abonamentu RTV?

Liczba głosów:

- Pierwszy projekt, który wkrótce będzie procedowany i będzie inicjatywą rządową, to będzie krok pod tytułem: uszczelnienie abonamentu. Będzie to projekt nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy abonamentowej i będzie on polegał na wprowadzeniu takich instrumentów, które spowodują poprawę ściągalności abonamentu według dotychczasowych zasad, czyli że abonament jest płacony od każdego gospodarstwa domowego w wysokości 22,70 zł miesięcznie - dodał Czabański.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET
Operatorem tego abonamentu będzie nadal Poczta Polska, a według resortu kultury zmiany mają przynieść dwukrotne zwiększenie wpływów z tego tytułu, czyli do 1,3 -1,4 mld zł. Obecnie jest to ok. 700 mln zł. Według szefa RMN, projekt ten ma zakładać, że każde gospodarstwo domowe ma odbiornik radiowo-telewizyjny. Zgodnie z nowymi przepisami operatorzy telewizji kablowych, platform cyfrowych oraz inni operatorzy telewizyjni będą mieli obowiązek informowania swoich klientów o tym, że istnieje obowiązek płacenia abonamentu za radio i telewizję publiczną oraz że opłata na rzecz operatorów nie zwalnia ich z tego obowiązku.

Zobacz także

- Po drugie będą oni zobowiązani do podania danych swoich klientów Poczcie Polskiej. Na podstawie tych danych Poczta będzie mogła zweryfikować, czy dane gospodarstwo powinno płacić abonament, czy też nie - powiedział Czabański.

Jak dodał, Poczta będzie wysyłać upomnienia do gospodarstw domowych uchylających się przed płaceniem abonamentu. - Jeśli nadal część gospodarstw domowych nie będzie wywiązywać się ze swoich obowiązków, wówczas być może będą działały w tej sprawie urzędy skarbowe - wskazał.

RadioZET.pl/PAP/MaAl