Zamknij

Szef MSZ o publikacji Onetu. Potwierdza istnienie notatki, ale...

Redakcja
09.03.2018 15:50
Czaputowicz
fot. PAP

Relacje polsko-amerykańskie nie są zamrożone, a wręcz odwrotnie - przekonuje szef dyplomacji Jacek Czaputowicz. Odnosił się w te sposób do notatki dyplomatycznej, na którą powoływał się Onet. Wynika z niej, że Amerykanie wprowadzili szczególne sankcje wobec polskich władz z powodu ustawy o IPN i dopóki nie będzie ona poprawiona - ani prezydent ani wiceprezydent USA nie spotkają się z czołowymi polskimi politykami.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Czaputowicz był pytany na piątkowym briefingu po spotkaniu roboczym z przedstawicielami ambasad państw UE i przedstawicielstwa KE w Warszawie o kwestię notatki polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego, na którą powołał się w swojej publikacji portal Onet.

Przypomnijmy, że według dziennikarzy Onetu notatka oznaczona sygnaturą Z-99/2018 potwierdza m.in., iż Amerykanie wprowadzili "szczególne sankcje wobec polskich władz", polegające na tym, iż "do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent, ani wiceprezydent USA nie będą się z nimi spotykać".

Szef MSZ o notatce i stosunkach z USA

Czaputowicz istnienie notatki potwierdza, ale interpretacji mediów zaprzecza. - W notatce nie ma nic, co mogłoby budzić obawy. Jest stwierdzenie, że jest kwestia Trybunału Konstytucyjnego, są też inne sprawy współpracy i dobrze byłoby, gdyby spotkania na najwyższym szczeblu mogły się odbyć w atmosferze, kiedy te kwestie zostaną rozwiązane - przekonuje.

Zobacz także

Minister przyznał, że bardzo chętnie udałby się teraz do Stanów Zjednoczonych, ale takiej wizyty - którą trzeba również odpowiednio przygotować - nie ma obecnie w dyplomatycznym kalendarzu. I to samo dotyczy wizyt na najwyższym szczeblu.

Czaputowicz zarzeka się jednak, że żadnego zamrożenia w stosunkach z Ameryką nie ma, a Stanom Zjednoczonym w równym stopniu zależy na dobrych relacjach z naszym krajem.

Amerykańskie władze o notatce oraz ustawie dot. IPN

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert w imieniu władz amerykańskich zaprzeczyła w czwartek - już po raz drugi w tym tygodniu - spekulacjom, że z powodu wejścia w życie ustawy o IPN stosunki polsko-amerykańskie znalazły się w kryzysie.

Zarówno we wtorek, jak i w czwartek Nauert podkreśliła jednak, że "zastrzeżenia władz amerykańskich wobec nowelizacji ustawy o IPN nie uległy zmianie i są doskonale znane władzom w Warszawie". Nowelizację ustawy, po jej podpisaniu, skierował do Trybunału Konstytucyjnego prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/AJ/MP