Zamknij

Rząd ma pomysł na alimenciarzy. Czarna lista i przymusowe prace

Redakcja
10.04.2017 07:58
Rząd ma pomysł na alimenciarzy. Czarna lista i przymusowe prace
fot. Pixabay

Rząd ma pomysł, jak zmusić osoby niewywiązujące się z obowiązku alimentacyjnego do płacenia na własne dzieci. Zdaniem ekspertów, nowe rozwiązania, choć potrzebne, mogą  okazać się mało skuteczne - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W Polsce jest aż milion dzieci, na które rodzice nie płacą alimentów. Część korzysta ze wsparcia Funduszu Alimentacyjnego, ale dotyczy to tylko sytuacji, w których dochód w rodzinie nie jest wyższy niż 725 zł. Fundusz wypłaca im do 500 zł miesięcznie, które ma potem odbierać od rodziców dłużników. "Tyle że udaje mu się w ten sposób ściągać zaledwie 13 proc. zaległości" –- wskazuje dziennik.

Zagłosuj

Czy zwiększenie kwoty progu alimentacyjnego rozwiąże problem unikania płacenia alimentów?

Liczba głosów:

"Resort rodziny, pracy i polityki społecznej proponuje m.in. utworzenie czarnej listy dłużników alimentacyjnych, możliwość sprzedaży zaległości, roboty publiczne dla takich osób czy ściąganie należności ze świadczeń rodzinnych lub wypłacanych z pomocy społecznej" –- czytamy w artykule.

Zobacz także

Rozwiązania te mają dobre i złe strony – zauważa dziennik. Jedną z form nacisku na alimenciarzy ma być np. utworzenie tzw. czarnej listy. Jej nowatorski charakter miałby polegać na tym, że obejmowałaby też nazwiska tych, których Fundusz Alimentacyjny nie wyręcza w ich obowiązkach, a więc, domyślnie, tych bardziej majętnych, dla których taka stygmatyzacja mogłaby być bardziej dotkliwa. "Przedstawiciele biur informacji gospodarczej podchodzą do tego pomysłu z rezerwą" -– zauważa "DGP". Wskazują, że wystarczyłoby rozszerzyć zakres już gromadzonych informacji.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/DGP/MaAl