Zamknij

Minister zdrowia o "czarnej statystyce" COVID-19. "Mogłaby być inna"

06.12.2021 10:40
Minister zdrowia o czarnej statystyce COVID-19
fot. PAP

W grupie osób do 44. roku życia ofiarami COVID-19 były w tym roku w Polsce niemal wyłącznie osoby niezaszczepione – wynika ze statystyki przytoczonej w poniedziałek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Czwarta fala COVID-19 przynosi w Polsce kolejną falę nadmiarowych zgonów. Rządzący dopiero od 1 grudnia wprowadzili bardziej surowe obostrzenia, choć już wówczas w dobowych raportach MZ informowało nawet o śmierci ponad 600 osób z COVID-19.

Koronawirus mutuje, a coraz ciężej chorują ludzie młodzi (w tym dzieci), wśród których zdarzają się przedwczesne zgony. O tym, jak istotna jest sprawa szczepień w kontekście młodszych pokoleń, wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia o "czarnej statystyce" COVID-19. "Mogłaby być inna"

Szef MZ wskazał, że w tym roku walkę z COVID-19 przegrało w Polsce 1085 chorych do 44. roku życia. "Od początku stycznia tego roku w starciu z COVID-19 nie poradziło sobie 1085 osób do 44 roku życia. Ta czarna statystyka mogłaby być inna dzięki szczepieniom, gdyż tylko 3 proc., czyli 36 z tych osób, było w pełni zaszczepionych" - napisał w poniedziałek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia dla dorosłych w wieku produkcyjnym ruszyły w Polsce od połowy kwietnia, kolejne roczniki mogły zapisywać się w maju. Wcześniej mogli szczepić się m.in. nauczyciele i pracownicy służb mundurowych. W czerwcu ruszyły pierwsze szczepienia u dzieci poniżej 18. roku życia. Obecnie najmłodsi, którzy mogą przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19, muszą mieć 12 lat.

Chorzy z COVID-19 zajmują w szpitalach ponad 27,7 tysiąca łóżek, z czego blisko 2 tysiące jest podłączonych do respiratorów. Pociesza spadek liczby osób przebywających w kwarantannie – według stanu na poniedziałek jest w niej blisko 617 tys. osób w Polsce.

mz 6 grudnia
fot. screen Ministerstwo Zdrowia. Raport o koronawirusie 6 grudnia 2021 r.

MZ podaje, że w pełni zaszczepionych (dwie dawki lub jedna preparatu J&J) jest obecnie ponad 20,5 mln osób w Polsce. Przypominającą dawkę szczepionki, najczęściej trzecią, przyjęło do tej pory ponad 230,5 tys. ludzi.

RadioZET.pl/Adam Niedzielski Twitter/Gov.pl

C