Zamknij

Sankcje? Jakie sankcje? Europoseł PiS przekonuje, że Unia nam nic nie może zrobić

Redakcja
20.07.2017 14:18
Sankcje? Jakie sankcje? Europoseł PiS przekonuje, że Unia nam nic nie może zrobić
fot. RadioZET.pl

W żadnym wypadku nie grożą Polsce sankcje ze strony Unii Europejskiej w związku z obecną sytuacją polityczną - ocenił europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Nie ma się czego obawiać - podkreślił.

Czarnecki pytany w czwartek w radiu RDC, czy Polsce grożą sankcje ze strony Unii Europejskiej w związku z obecną sytuacją polityczną, odpowiedział, że "sankcje nam nie grożą w żadnym wypadku". Tłumaczył, że wśród państw członkowskich Unii Europejskiej brakuje jednomyślności, potrzebnej do tego, by można było nałożyć sankcje na jakiekolwiek państwo. - Nie ma się czego obawiać - ocenił. Tłumaczył, że w ramach UE "na gruncie formalno-prawnym wystarczy, że jedno państwo się sprzeciwi i nie ma sankcji".

Czarnecki był też pytany o słowa unijnej komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbiety Bieńkowskiej. Mówiła ona, że jej zdaniem "atmosfera wokół Polski, to, co w tej chwili się dzieje, będzie miało bardzo zły wpływ na przyszłe rozmowy o budżecie UE". Polityk ocenił, że "ta wypowiedź jest skandaliczna". Zdaniem europosła Bieńkowska takimi słowami zastrasza Polaków. - Pani Bieńkowska jest jednym z najsłabszych ogniw Komisji Europejskiej, jednym z najsłabszych komisarzy - ocenił Czarnecki.

Zagłosuj

Czy zmiany w sądownictwie proponowane przez PiS są potrzebne?

Liczba głosów:

Europoseł został również zapytany o propozycję spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, złożoną przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, która została odrzucona. - Jest to pewna okazja ze strony pana przewodniczącego Donalda Tuska, żeby się pokazać w mediach, żeby przypomnieć o swoim istnieniu - ocenił. Dodał, że "chodzi o pewien instrument nacisku na prezydenta".

Dopytywany, czy inicjatywa ze strony Tuska może być związana z jego ewentualnymi planami kandydowania w najbliższych wyborach na prezydenta Polski, Czarnecki ocenił, że Donald Tusk nie wystartuje w wyborach, "bo po prostu to jest człowiek dość pragmatyczny, który oceni szanse, a z prezydentem Andrzejem Dudą będzie wygrać trudno".

Wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył w środę, że ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, o sądach powszechnych i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym stanowczo "wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa" w Polsce. Przypomniał, że KE jeszcze w 2016 roku stwierdziła w swoich rekomendacjach, iż w Polsce jest systemowe zagrożenie dla praworządności. Jak zapowiedział, Komisja przygotuje w przyszłym tygodniu procedurę o naruszenie prawa UE przez nasz kraj. Ponadto - dodał - KE jest też bliska uruchomienia art. 7 traktatu o UE, na końcu której kraj może być objęty sankcjami.

Timmermans powiedział na konferencji prasowej po dyskusji kolegium komisarzy na temat naszego kraju, że zaprosił do Brukseli polskich ministrów.

RadioZET.pl/pap/maal