Zamknij

Czarnek chce wprowadzić kolejny przedmiot do szkół. "Rozmawiamy o tym"

20.01.2022 11:17
Przemysław Czarnek
fot. Pawel Wodzynski/East News

Minister edukacji chce, aby w szkołach znów odbywały się lekcje przysposobienia obronnego. - Rozmawiamy o tym z Ministerstwem Obrony Narodowej. Chcemy już od przyszłego roku wprowadzić, jeśli to będzie możliwe, program pilotażowy w województwie małopolskim - powiedział podczas internetowej rozmowy Przemysław Czarnek. Przysposobienie obronne usunięto z programu nauczania w 2012 roku.

Przemysław Czarnek wziął udział w rozmowie na żywo na platformie Twitter Spaces. Minister edukacji i nauki w trakcie czatu odpowiadał na pytania uczniów oraz innych użytkowników serwisu. 

Dyskusja była moderowana przez administratorów “Polska Suwerenna”. Udzielają oni głosu osobom, które się zgłaszają, choć dziennikarze zwykle są blokowani. “«Dziennikarze nie powinni tutaj zadawać pytań» no najlepiej nie dopuszczajcie nikogo do głosu, prócz swoich” - napisał jeden z oburzonych użytkownków.

Czarnek o edukacji seksualnej i psychiatrii dziecięcej

Czarnek podczas rozmowy wygłosił szereg opinii i poglądów, które nie spodobały się uczniom. Zapytany o edukację seksualną w szkołach, odpowiedział, że jest to “pytanie prowokujące”, stwierdził także, że taka edukacja robi młodzieży wodę z mózgu.  

Użytkownicy relacjonujący rozmowę napisali, że Czarnek zwrócił się z apelem, by “skupili się na nauce, a na seks przyjdzie czas”. Osoby, które komentowały później rozmowę w mediach społecznościowych wytknęły ministrowi, że nie wie, o czym mówi, bo na lekcjach z edukacji seksualnej przyswaja się wiedzę, a nie uprawia seks.

Pojawiły się również głosy, że minister nie poruszył istotnych tematów, takich jak brak pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w Polsce, obcięcie finansowego wsparcia dla Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży czy niewystarczająca edukacja o chorobach psychicznych w Polsce.

Zamiast tego minister bagatelizował problemy psychiczne młodzieży. Wygłaszał niepoparte badaniami tezy, że są one wynikiem bezstresowego wychowania oraz korzystania z internetu. 

Szef MEiN pouczał też młodzież, aby nie mówić “rodzić”, tylko “mama” lub “tata”. - Używajmy konkretnych, właściwych nazw. Zwłaszcza w dobie rewolucji ideologicznej. Nie "rodzic", tylko "tata" lub "mama". Słyszałem głos męski, więc na pewno "tata" - powiedział o swoim rozmówcy. - "Rodzic" to się pisze w TVN-ie. Zaraz będzie "rodzic nr 1" i "rodzic nr 2". Wróćmy do precyzyjnego języka - zaapelował.

Minister edukacji zapowiada powrót przysposobienia obronnego

Padła też ważna zapowiedź dotycząca zmiany w programie nauczania. Minister Czarnek chce powrotu lekcji przysposobienia obronnego, które usunięto ze szkół w 2012 roku. Szef MEiN przekazał, że jego resort konsultuje się w tej sprawie z Ministerstwem Obrony Narodowej. Czarnek zapowiedział, że w przyszłym roku chciałby uruchomić pilotażowy program w województwie małopolskim.

- W środę spotykamy się w tym celu z rektorem z jednej z ważnych uczelni z Krakowa. Nie chcę na razie zdradzać szczegółów. Jest to już nie tylko w sferze planów, ale również w okresie realizacji na zasadzie pilotażu. (...) Musiałoby to się odbyć zapewne kosztem innych przedmiotów - dodał.

RadioZET.pl

C