Zamknij

Czarnek: Edukacja w Polsce? Na dużo wyższym poziomie niż np. w Holandii. Nie mam kompleksów

14.10.2021 12:36
Przemysław Czarnek
fot. PAP

W Dniu Edukacji Narodowej 14 października minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek złożył życzenia nauczycielom i ludziom oświaty. Stwierdził przy tym, że polska edukacja stoi na dobrym poziomie. - Jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o Europę - powiedział, dodając, że polska edukacja "jest na dużo wyższym poziomie niż nawet w Finlandii, Szwajcarii czy Holandii". 

Przemysław Czarnek był w czwartek gościem audycji w Polskim Radiu 24. Zapytany o zarobki nauczycieli odparł, że sytuacja jest "przeróżna". Przyznał też, że nauczyciele, którzy wchodzą do zawodu zarabiają "zdecydowanie za mało" - 2940 zł brutto - lecz są nauczyciele, których wynagrodzenie jest o wiele wyższe, w związku z nadgodzinami i pracą w kilku placówkach. Wyjaśnił, że właśnie dlatego resort edukacji i nauki chce usystematyzować tę sytuację.

Minister podkreślił jednocześnie, że w związku ze zmianami w ustawie "Karta nauczyciela" (dot. m.in. wynagrodzeń nauczycieli), nastąpią podwyżki wynagrodzeń nauczycieli - o 1400 złotych, tj. 36 proc. - oraz zmieniony zostanie system pracy nauczyciela. - Spowodujemy dużo mniejszą biurokrację, uwolnimy kilka godzin od biurokracji i przekażemy te godziny na rzecz kontaktu nauczycieli z uczniami - powiedział. Zaznaczył, że "nauczyciel pracuje 40 godzin i będzie pracował 40 godzin. Ani godziny dłużej".

Czarnek: polska edukacja jest na dużo wyższym poziomie niż w Szwajcarii czy Holandii

Czarnek pytany był również o raport "Gazety Wyborczej", w którym wskazano, że w Polsce brakuje 10 tys. nauczycieli. Odpowiedział, że "każdego roku jest tyle wakatów". - 10 tys. na 700 tys. wszystkich nauczycieli to jest znikomy odsetek. [...] Więcej wakatów jest w dużych miastach, w centrach i aglomeracjach. Nie ma tych wakatów w małych miasteczkach".

Powiedział, że "generalnie polska edukacja stoi na dobrym poziomie. Choćby np. wykształcenie matematyczne. Według statystyk polscy absolwenci z wykształceniem matematycznym zajmują drugie miejsce wśród krajów Europy Zachodniej. Jesteśmy w czołówce". Wskazał też, że "mamy bardzo dobrych nauczycieli".

Wiadomo, że są plusy i minusy, ale pracujemy nad tym, żeby te minusy niwelować. [...] Zawsze mamy jakieś kompleksy w stosunku do innych państw. Ja tych kompleksów nie mam i uważam, że chociażby matematyka pokazuje, że edukacja w Polsce jest na dużo wyższym poziomie niż nawet w Finlandii, Szwajcarii czy Holandii

Przemysław Czarnek

Dzień Edukacji Narodowej (znany również jako Dzień Nauczyciela) - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów - obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Dzień ten jest wolny od zajęć lekcyjnych, ale nie jest to dla uczniów dzień wolny od obecności w szkole. W tym dniu kadra pedagogiczna zobowiązana jest prowadzić zajęcia opiekuńcze (w godzinach ustalonych w szkole) lub zajęcia innego rodzaju, np. związane z odbywającymi się z tej okazji uroczystościami.

RadioZET.pl/PAP (K. Herbut)