Zamknij

Czarnek zapowiada nowe przepisy. "Zablokować tego rodzaju rzeczy w szkołach"

25.11.2021 21:42
Przemysław Czarnek
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wprowadzamy rozwiązanie, gdzie na wniosek rodziców kurator będzie mógł zablokować tego rodzaju rzeczy w szkołach - powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szef MEiN odniósł się w ten sposób do miejskiego programu edukacji seksualnej Zdrowe Love, który jego zdaniem jest "demoralizujący". 

Przemysław Czarnek nie chce edukacji seksualnej? Szef MEiN był gościem rozpoczętych w czwartek w Gdańsku zawodów SkillsPoland. Zabrał głos na temat miejskiego przedsięwzięcia Zdrowe Love. - Jeśli pani prezydent (prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz - red.) chce tego rodzaju edukację przekazywać dzieciom w Gdańsku, może to robić we wszystkich innych lokalach, które do miasta Gdańsk należą, ale nie w szkole - powiedział na konferencji prasowej. - Szkoły mają nadzór pedagogiczny, od tego jest kurator, żeby na wniosek rodziców mieć możliwość sprzeciwu wprowadzania do szkół treści, które są dla dzieci demoralizujące - dodał.

Przemysław Czarnek nie chce "tego rodzaju rzeczy" w szkołach

- Wprowadzamy to rozwiązanie, które zostało przyjęte na ostatniej Radzie Ministrów, w którym właśnie na wniosek rodziców kurator będzie mógł zablokować tego rodzaju rzeczy w szkołach - poinformował Czarnek.

W środę władze Gdańska podsumowały pierwszą edycję miejskiego programu Zdrowe Love. To przedsięwzięcie realizowane od 2017 r. w ramach gdańskiego programu wsparcia prokreacji. - Szkoła obecnie jest miejscem bardzo silnego sporu kulturowego i nasze gdańskie podejście ukierunkowane na edukację opartą na wiedzy, samoświadomości, również w odniesieniu do zdrowia seksualnego, tożsamości seksualnej, nie jest dobrze przyjmowane we wszystkich środowiskach. Realizatorzy, szkoły, rodzice napotkali na ogromny opór ze strony skrajnych środowisk. Dlatego wyciągamy wnioski i proponujemy warsztaty dla chętnych, także poza szkołami - powiedziała w środę na konferencji prasowej zastępca prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior.

Gdańska radna Platformy Nowoczesna Koalicja Obywatelska Kamila Błaszczyk przypomniała, że w zeszłym roku w październiku na sesji Rady Miasta Gdańska projekt Zdrowe Love został przedłużony do 2025 roku. - Więc nie ma mowy o wygaszaniu, tak jak pojawiało się to ostatnio w sugestiach. Druga rzecz: obecność dzieci i młodzieży w tym programie jest tylko i wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, nikt nigdy nie przymuszał i nie będzie przymuszał młodzieży do obecności na tych zajęciach – zapewniła radna.

Warsztaty edukacyjne Zdrowe Love

W trakcie pierwszej edycji programu Zdrowe Love zrealizowano 296 godzin warsztatów edukacyjnych dla 835 uczestników. Przeprowadzono spotkania informacyjne dla 2779 rodziców i 2870 uczniów. W 21 gdańskich placówkach oświatowych projekt odbył się lub był w trakcie rozpoczęcia (niezrealizowanej ze względu na COVID-19). Koszt pierwszych działań to ponad 131 tys. zł.

Według miasta program Zdrowe Love mogłyby powrócić do gdańskich szkół w II semestrze roku szkolnego 2021/2022. Ratusz zamierza przeprowadzić konkurs, w którym zostanie wybrany podmiot prowadzący zajęcia. Mają się one także odbywać także poza szkolnymi budynkami – w zależności od zainteresowania. Miasto Gdańsk zaktualizuje również - w oparciu o doświadczenia z pierwszej edycji - podręcznik do zajęć.

RadioZET.pl/PAP - Robert Pietrzak