Zamknij

Czarnek zapowiedział nowy przedmiot, teraz wyjaśnia. "Nawet ja nie wiem, co będzie w tym programie"

19.10.2021 18:27
Przemysław Czarnek
fot. PAP/Piotr Nowak

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot, którego nauczanie zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. Ma objąć okres od II poł. XX w. do pierwszych dekad XXI w. Szczegóły są dopracowywane - powiedział szef MEiN podczas konferencji prasowej.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot, którego uczniowie mają być nauczani od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował o tym w wywiadzie w tygodniku "Sieci".

"Zapowiadał to hasłowo prezes Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego Ładu. Niezbędna jest nam nauka historii prowadzona w nowoczesny sposób, podzielona na historię Polski i historię powszechną. Wierzę, że to będzie HiT nie tylko z nazwy" – powiedział tygodnikowi.

Nowy przedmiot w szkole. "To kontynuacja zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego"

We wtorek w czasie konferencji prasowej, podczas której Czarnek podsumowywał rok pełnienia urzędu, minister pytany był m.in. o szczegóły tego przedmiotu. - Na szczegóły przyjdzie czas, myślę, za dwa tygodnie najdalej – powiedział.

To jest kontynuacja zapowiedzi pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Polskiego Ładu, kiedy mówił o nowoczesnej formie przekazywania i nowej formie przekazywania historii tej najnowszej, 2 poł. XX w. i pierwszych dekad XXI w.

minister edukacji Przemysław Czarnek

Ujawnił, że nauczyciele historii będą mieli do dyspozycji nowy podręcznik.

Pytany przez dziennikarzy o odniesienie się do opinii części opozycji, wedle której HiT będzie ideologizowaniem lekcji historii, stwierdził: A skąd ktoś może wiedzieć, że jest to ideologizowanie lekcji historii, jak nawet ja nie wiem, co będzie w tym programie?

W ubiegłym tygodniu podczas obrad sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży posłowie dyskutowali o planowanych zmianach w programie nauczania w szkołach. Dyrektor Departamentu Programów Nauczania i Podręczników w MEiN Artur Górecki, mówiąc o pracach nad podstawami programowymi wynikającymi z Polskiego Ładu, poinformował, że minister edukacji i nauki powołał zespół ekspertów, który zajmuje się podstawą programową do historii "i ewentualnym wzmocnieniem komponentu historii najnowszej".

- W żadnym wypadku prace nie idą w stronę rozdzielenia dwuwątkowości wykładu historii na historię Polski i historię powszechną. Wydaje mi się, że z dydaktycznego punktu widzenia byłaby to pomyłka – mówił Górecki.

RadioZET.pl/PAP- Szymon Zdziebłowski