Czarzasty ostro o konferencji bliskowschodniej: polityczna hucpa pod dyktat USA

Redakcja
11.02.2019 16:02
Czarzasty ostro o konferencji bliskowschodniej: polityczna hucpa pod dyktat USA
fot. G.Bukala/Reporter

Jako SLD jesteśmy przeciwko organizowaniu konferencji bliskowschodniej w Polsce; uważamy to za "polityczną hucpę pod dyktat Stanów Zjednoczonych" - oświadczył w poniedziałek szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty. Według niego organizowanie tej konferencji nie jest Polską racją stanu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Polsko-amerykańska konferencja na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie odbędzie się w dniach 13-14 lutego. Swój udział w niej zapowiedzieli m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej.

Zobacz także

Szef SLD ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że zorganizowanie tej konferencji w Polsce jest "ściąganiem na nas niebezpieczeństwa i proszeniem się o kłopoty". "Dowodem na to jest zresztą podwyższenie stopnia zagrożenia terrorystycznego w Polsce. I moim zdaniem jest to zły krok" - powiedział Czarzasty.

W jego ocenie reprezentacja krajów, które na konferencję bliskowschodnią do Polski przyjadą "ma dwie wady". "Po pierwsze wiele krajów w ogóle nie przyjedzie, a po drugie szczebel osób, które przyjadą, które będą poszczególne kraje reprezentowały jest niski. Poza przedstawicielami dwóch krajów, które są tym bezpośrednio zainteresowane, czyli wiceprezydentem USA i szefem Izraela" - zauważył szef SLD.

Zdaniem Czarzastego z tej konferencji nie będzie "żadnych obiektywnych wniosków". "Jest to wystąpienie przeciwko jednemu krajowi, wystąpienie przeciwko Iranowi, i nie jest to po prostu rozsądne" - podkreślił polityk.

Zobacz także

Lider SLD zastanawiał się kto w Polsce odpowiada za organizowanie tej konferencji. "Gdyż do organizacji tej konferencji ani nie przyznaje się Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ani polski rząd, ani prezydent naszego kraju" - podkreślił Czarzasty. Polityk chciał również wiedzieć, ile kosztuje zorganizowanie tej konferencji i kto pokrywa koszty jej organizacji.

"Jesteśmy jako SLD przeciwko organizowaniu tej konferencji. Uważamy to za polityczną hucpę pod dyktat Stanów Zjednoczonych i uważamy, że zrobienie tej konferencji nie jest Polską racją stanu" - podkreślił Czarzasty.

Zobacz także

Obecny na konferencji b. ambasador RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej Krzysztof Płomiński powiedział, że Polska jako gospodarz tej konferencji "ma do odegrania ogromną rolę by zakończyła się ona konstruktywnymi decyzjami i służyła zarówno naszym interesom jak i interesowi stabilizacji na Bliskim Wschodzie i ustanowienia tam pokoju".

"Mamy ogromną możliwość, aby na tej konferencji powiedzieć o własnych doświadczeniach z okresu zimnej wojny, kiedy budowaliśmy Konferencję Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, żeby powiedzieć o naszych doświadczeniach chociażby +okrągłego stołu+, jak o drodze do rozwiązywania konfliktów" - podkreślił Płomiński.

Dodał, że nadanie tej konferencji pozytywnego kierunku "jest naszym zadaniem i jednocześnie szansą, aby w pamięci społeczności międzynarodowej ta konferencja została jako pozytywna".

RadioZET.pl/PAP/BM