Zamknij

Czerwone alerty w prawie całym kraju. IBL ostrzega

19.05.2022 14:53

Duże zagrożenie pożarowe lasów występuje w zdecydowanej większości regionów Polski - poinformował Instytut Badawczy Leśnictwa. Jedynie w kilku obszarach w kraju poziom zagrożenia oceniany jest jako "średni".

Pożar
fot. IBL (screen)

Instytut Badawczy Leśnictwa - instytucja działająca pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska - opublikował na swojej stronie internetowej mapę aktualnego zagrożenia pożarowego w kraju.

Czerwone alerty w prawie całym kraju. IBL ostrzega

Z poniższej grafiki wynika, że jedynie w trzech rejonach (zaznaczonych kolorem żółtym) zagrożenie oceniane jest jako "średnie". Kilka rejonów na południu Polski (m.in. Tatry czy powiat kłodzki) nie zostało natomiast objętych prognozowaniem. Na pozostałych obszarach obowiązuje zaś czerwony alert, który świadczy o "dużym" zagrożeniu.

Pożar
fot. IBL (screen)

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 kwietnia do 30 września.

RadioZET.pl/bazapozarow.ibles.pl/PAP