Były prezydent Olsztyna uniewinniony

Redakcja
28.12.2018 12:36
Były prezydent Olsztyna uniewinniony
fot. Artur Szczepanski/REPORTER/East News

Decyzją olsztyńskiego sądu były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski został w piątek uniewinniony od zarzutu gwałtu na pracującej wówczas w ratuszu urzędniczce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sąd Rejonowy w Olsztynie uniewinnił w piątek byłego prezydenta tego miasta Czesława Jerzego Małkowskiego od zarzutów gwałtu. Wyrok zapadł w drugim procesie, jest nieprawomocny.

Uzasadnienie wyroku w sprawie Małkowskiego nie jest znane, ponieważ proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Małkowski jest w piątek w sądzie. Uzasadnienia wyroku razem z nim słuchają jego znajomi, którzy przyszli z nim do sądu.

Zobacz także

Sprawa Małkowskiego była rozpoznawana drugi raz, poprzedni wyrok – 5 lat więzienia, który wydał sąd w Ostródzie, został uchylony.

Seksafera w olsztyńskim ratuszu

W 2015 r. (po czteroletnim procesie) Sąd Rejonowy w Ostródzie skazał Małkowskiego na 5 lat więzienia oraz zakazał przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Małkowski został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz jej molestowania – przy czym, w ocenie sądu – czynów tych miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności.

Zobacz także

Sąd Okręgowy w Elblągu, rozpatrując apelację, uchylił jednak wyrok i sprawę skierował do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Rozpatrywał ją obecnie Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r., przez prawie dwie kadencje – do 2008 r., gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu. Mimo toczącego się śledztwa, a potem nierozstrzygniętej sprawy przed sądem, Małkowski trzykrotnie w 2010 r., 2014 r. i 2018 r. kandydował na prezydenta Olsztyna. Za każdym razem przegrywał w II turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Zdobywał natomiast mandat radnego, który obecnie także sprawuje.

Małkowski przez cały czas trwania sprawy zapewniał o swojej niewinności.