Zamknij

Częstochowa boi się nasilenia epidemii po pielgrzymkach. "Wydaje się to trudne"

07.08.2020 17:05
Pielgrzymka na Jasną Górę, Częstochowa
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Władze Częstochowy obawiają się nasilenia epidemii w mieście w sierpniu – z racji pielgrzymek na Jasną Górę. Samorządowcy proszą resort zdrowia o specjalne regulacje. Obawiają się pątników przybywających z tzw. czerwonych powiatów, gdzie epidemia wymknęła się spod kontroli.

Częstochowa prosi Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego o specjalne wytyczne w kontekście corocznej pielgrzymki na Jasną Górę. Choć w roku pandemii pielgrzymów nie będzie tak wielu jak wcześniej, władze miasta ostrzegają przed możliwym skokiem zakażeń.

Jak podkreśla wiceprezydent miasta Ryszard Stefaniak, rządowe obostrzenia ds. epidemii nie zmieniły kwestii organizacji zgromadzeń.

Częstochowa: Władze boją się rozlania epidemii po pielgrzymkach

Nasze obawy budzi fakt, że osoby przybywające do Częstochowy z rejonów o najwyższym wzroście zakażeń koronawirusem mogą stać się źródłem powstania ognisk w naszym mieście. Zapewnienie bezpieczeństwa innym pątnikom, a także mieszkańcom Częstochowy, wydaje się w tej sytuacji trudne

– ocenił w piątek wiceprezydent Częstochowy.

Zobacz także

Sprawa była już podnoszona na początku lipca. Teraz wybrzmiewa mocniej, zwłaszcza w kontekście rekordowych raportów z zakażeniami i - w konsekwencji - wyszczególnieniem najbardziej zagrożonych powiatów: czerwonych i żółtych.

Władze Częstochowy zaznaczają, że utrzymywany w rejonie niski współczynnik zakażeń jest skutkiem stosowania się do zaleceń sanitarnych przez mieszkanki i mieszkańców. Sytuację może zmienić jednak nieodpowiedzialność pielgrzymów, którzy przybędą do miasta na główne uroczystości w połowie sierpnia.

W odpowiedzi na lipcowy apel prezydenta Częstochowy przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zaprosił pielgrzymów do sanktuarium – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa sanitarnego. W pielgrzymkach mogą uczestniczyć wyłącznie osoby zdrowe. Wszyscy pielgrzymi muszą mieć gwarantowany dostęp punktów sanitarnych. Nie obędzie się bez maseczek, częstego mycia i odkażania rąk oraz zachowania dystansu społecznego.

Zobacz także

Seria pielgrzymek aż do września

Najbliższymi większymi zgromadzeniami na Jasnej Górze mogą być piesze pielgrzymki w związku ze świętem Wniebowzięcia NMP (31 lipca-15 sierpnia), pieszymi pielgrzymkami związanymi ze świętem Matki Bożej Jasnogórskiej (23-25 sierpnia); procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę 25 sierpnia i uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej 26 sierpnia, a także Pielgrzymka Rolników (5-6 września) i Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy (19-20 września).

RadioZET.pl/oprac. PAP